Centralization and decentralization in syria, comparison of before and after 2011
Suriye'de merkeziyetçilik ve adem-i merkeziyetçilik, 2011 öncesi ve sonrası karşılaştırılması
- Tez No: 692348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda yaşanan en önemli tartışmalardan biri şudur: Yerel konseyler veya yerel yönetim yetkilileri nasıl yönetir ve bu bağlamda iki yönetim yöntemi görebiliriz: merkezileşme ve yerinden yönetim. Merkezileşmenin karar verme yetkisinin başkentte merkezi hükümetin elinde tutulmasına dayandığı ve tüm il veya köy meclisleri ona tabidir ve bağımsız karar alamaz. Ademi merkeziyetçilik, yetkilerin merkezi hükümetten bağımsız olarak yöneten yerel yönetim organlarına devredilmesine dayanır. Bu çalışmanın amacı, 2011 yılı öncesi ve sonrası Suriye'de yerel yönetim kurullarının yönetimini gerek Esed rejimi bölgelerinde (ARA) gerekse 2011 sonrasında rejim kontrolü dışındaki bölgelerde (AORC) düzenleyen yasaları ve hangi türü alır, merkezileşme idari mi yoksa yerinden yönetim idari mi? Ardından, çalışmanın amacına ulaşmak için, merkezileşme ve yerelleşmenin kavramsallaştırma açıklamasını ve yönetim türleri ve düzeyini sunacağız, ardından hem idari merkezileşmenin hem de idari merkezileşmenin avantajlarını ve dezavantajlarını tartışacağız. Bu çalışma, akademik araştırma, makaleler, resmi yasal ve siyasi raporlar, başkanlar, yerel meclis üyeleri ve Suriye Geçici Hükümeti üyeleri (karar alıcılar) ile yapılan kişisel görüşmeler gibi nitel metodolojilere dayanıyordu. Ayrıca 2011 yılı öncesinde Suriye'de yerel meclis üyelerinden bir kişi ile yerel meclislerin nasıl oluşturulduğunu, merkezi yönetimle ilişkilerini ve sağladıkları hizmetler ile elde ettikleri finansal kaynakları anlamak için kişisel görüşmeler. Son olarak, bu tezde 2011 öncesi ve sonrası Esed rejimi dönemindeki alanlarda veya 2011 sonrası Esed rejiminin kontrolü dışında kalan bölgelerdeki değişkenler gerçeklik ve hukuk açısından tartışılmış, ardından elde edilen bilgiler analiz edilmiştir. Suriye'de yerel yönetimleri düzenleyen yasaların görüşmelerinden ve içerik analizinden elde edilmiştir. Çalışma aşağıdaki sonuçlarla sona erdi: 1. Esad rejiminin idari birimlerle idari merkezileşme biçiminde ilgilenme yaklaşımı 2011'den önce ve sonra değişmedi. 2. Esad rejiminin kontrolü dışındaki bölgelerde yerel konseyler oluşturma deneyimi, bir dereceye kadar başarılı bir ademi merkeziyetçilik deneyi olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important debates taking place in recent decades is: How local councils or local government authorities govern, and in this regard, we can see two methods of administration, centralization and decentralization administration. Where the centralization is based on maintaining decision-making authority in the hands of the central government in the capital and all cities or villages councils are subordinate to it and cannot take any decision independently. While decentralization is based on the transfer of authorities to local government bodies, which govern independently of the central government. The aim of this study is to discuss the laws that organize the administration of the local government councils in Syria before and after 2011, either in the Assad regime areas (ARA) or in the areas out of regime control (AORC) after 2011, and which type it takes, is it centralization administrative or decentralization administrative? Then, to achieve the aim of the study, we present a conceptualization explanation of centralization and decentralization and its types and level of governate, then discuss the advantages and disadvantages of both administrative centralization and administrative decentralization. This study relied on qualitative methodologies such as academic research, articles, official legal and political reports, personal interviews with chairmen, members of local councils, and members of the Syrian Interim Government (decision-makers). Also, personal interviews with a member of local councils in Syria before 2011. to understand how local councils are formed, the relationship with the central government and the services they provide, in addition to the financial resources they obtain. Finally, this thesis is discussed the variables in terms of reality and law, whether in the areas of the Assad regime era before and after 2011 or either in the areas outside the control of the Assad regime era after 2011, then analyzed the information which is obtained from the interviews and content analysis of the laws regulating local administration in Syria. The study ended with the following results: 1. The Assad regime's approach to dealing with administrative units in the manner of administrative centralization has not changed, whether before or after 2011. 2. The experience of forming local councils in areas outside the control of the Assad regime can be considered a successful decentralization experiment to some extent.