Zincirleme mağazalarda merkezleşme - merkezleşmeme uygulamaları ve Eskişehir'deki inceleme
Investigation about centralization - decentralization in the chain stores and their applications on Eskişehir chain markets
  1. Tez No: 73388
  2. Yazar: SİBEL GİTMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ZİNCİRLEME MAĞAZALARDA MERKEZLEŞME - MERKEZLEŞMEME UYGULAMALARI VE ESKİŞEHİR'DEKİ İNCELEME Sibel Gitmez Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Prof. Dr. Celil Koparal Türkiye'de ticaret sektörü, 1980 sonrası politikaların bir sonucu olarak hızlı değişim sürecine girmiştir. Çok uluslu perakendecilerin Türkiye pazarına girmesi rekabeti arttırmış ve eğitici bir rol oynamıştır. Türk girişimcileri bu rekabet koşullarında birleşmiş veya mağaza sayılarını arttırarak büyüme yoluna gitmişlerdir. Zincirleme mağazalarda yaptığımız bu çalışmanın birinci bölümünde, büyük perakendeci kuruluşların en gelişmiş örneklerinden biri olan zincirleme mağaza kavramına değinilmiş, zincirleme mağazalarda merkezleşme-merkezleşmeme uygulamaları açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Eskişehir'deki zincirleme mağazalardan İsmar, Migros ve Ordu Pazarları incelenmiş ve merkezleşme-merkezleşmeme açısından değerlendirilmiştir. Görüşme yöntemiyle elde ettiğimiz bilgiler bizi bu mağazaların merkezleşmiş bir yapıya sahip oldukları sonucuna götürmektedir. Yapılan analiz ve yorumların ışığı altında, zincirleme mağazaların ortak özelliklerini bünyesinde toplayan, merkezleşme eğilimine ağırlık veren bir tablo gözlenilmiş, satış mağazalarındaki yöneticilerin yerel koşullara uyum sağlamada bireysel önceliklerini kullanmalarını teşvik ederken, bir yandan da satış çabalarının sağladığı ekonomi ve üstünlüklerin korunması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INVESTIGATIONS ABOUT CENTRALIZATION & DECENTRALIZATION IN THE CHAIN STORES AND THEIR APPLICATIONS ON ESKİŞEHİR CHAIN MARKETS Sibel Gitmez Management and Organization Main Science Branch Anadolu Üniversitesi Institute of Social Sciences, September 1998 Advisor : Prof. Dr. Celil Koparal The commercial sector in Turkey, has participated a rapid change as a result of the policies after 1980. The entrance of multi-national retailers in Turkey market has increased competition and has played an educative role. The Turkish enterprisers have united upon these competitive conditions or they have preferred to expend by adding new stores to their chains. In the first part of our study in the chain stores, the concept of chain store, which is one of the most developed examples of large retailers are mentioned; the applications of centralization and decentralization in the cahin stores are illustrated. In the second part of our study, three chain stores located in Eskişehir, namely Ismar, Migros and Ordu Pazarları, were invertigated for an evaluation in regard to centralization- decentralization. The informations we obtained by interview method took us to the result that these stores possess centralized structures. In the light of the analysis performed and comments made, an aspect which gathers the common properties of these chain stores, and which attaches importance to the centralization trend was observed; a model aiming to protect the economy and its superiority which is supplied by sales efforts is proposed, where this model, also encourages the managers in the stores to use their individual priority so as to adapt to local canditions.