Nonmarket strategy implementations of energy companies: Evidence from Turkey
Enerji firmalarının pazar dışı faaliyet uygulamaları: Türkiye'den kanıtlar
- Tez No: 555804
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT KAMAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Piyasa stratejilerine ek olarak, piyasa dışı stratejilerin de enerji sektöründe kritik bir rolü vardır. Bu çalışmada, piyasa dışı stratejiler olarak Kurumsal Politik Aktivite (KPA), Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve etkileşimi değerlendirilmiştir. Nitel çalışma ve bilgiye dayalı bu değerlendirme, Türkiye'de tanınmış beş enerji şirketinin üst düzey yöneticileri ile yapılan görüşmelerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. İlk olarak, piyasa dışı stratejiler gözden geçirilmiş ve KSS ve KPA literatürü buna göre incelenmiştir. KSS faaliyetleri daha şeffaf olduğundan, KPA ile ilgili faaliyetler literatürde oldukça az sayıda bulunmaktadır. KSS ve KPA analizine istinaden ortak kesişme noktalarına sahip oldukları ve diğer yandan birbirlerini olumlu yönde desteklediklerini gözlenmiştir. Enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle yapılan görüşmeler, KSS faaliyetlerinin işlerini etik ve sürdürülebilir bir şekilde yapmaları için önem taşıdığını gösteriyor. Yöneticiler tarafından sağlanan bilgilere göre, uluslararası standartlar, kanun ve yönetmelikler Türkiye'deki enerji sektöründe KSS'nin geliştirilmesinde kritik rol oynamaktadır. Öte yandan, tüm şirketlerin KPA yaklaşımı, mevzuata uygunluğa apolitik bir katılım olduğunu göstermektedir. Merkez ve hükümet politika belirleyicileri ile iletişim ve ilişkiler de şirketler için kritik öneme sahiptir. Şirketler sadece KPA'larını değil aynı zamanda insan kaynakları ile ve paydaşlarının stratejik yönetimi kapsamında KSS faaliyetlerini de yönettikleri ortaya çıkmıştır. Ek olarak, politik belirsizlikler, şirketlerin tüm üyeleri tarafından yönetilmektedir. Enerji sektöründe KSS ve CPA arasındaki etkileşimi göstermenin güçlü bir kanıtı olarak eğitim ve sağlıkla ilgili kamusal faaliyetleri enerji yatırımcısı şirketler tarafından yerel olarak yürütülebildiği ve şirketlerin bu faaliyetler aracılığı ile hem sosyal sorumluluklarını yerine getirdikleri hem de yönetimsel çevre ile ilişkilerini kuvvetlendirdiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, KSS ve KPA, Türkiye'deki enerji şirketlerinin pazar dışı stratejileri olarak kritik bir role sahiptir ve aralarındaki etkileşim, şirketlerin varoluşlarını sürdürmelerine olumlu etkilemekle birlikte şirketlerin iletişimini ve görünürlüğünü de arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to market strategies, nonmarket strategies also have critical role in energy business. In this study, as nonmarket strategies Corporate Political Activity (CPA), Corporate Social Responsibility (CSR) and its interaction have been evaluated. This evaluation based on qualitative study and information gathered from interviews which have been done with top level managers of well known five energy companies in Turkey. Firstly, nonmarket strategies have been reviewed, and CSR and CPA literature has been reviewed accordingly. Since CSR activities are more transparent, CPA related activities have not been shared by the companies according to the literature. During these process, the interaction between CSR and CPA has been analyzed and it shows that CSR and CPA has common intersections, on the other hand they are supporting each other in a positive way. The interviews with the top level managers of energy companies indicates that CSR activities have importance for them to make their business in an ethical and sustainable way. According to the information provided by managers, international standards, law and regulations have critical role for improvement of CSR in energy business in Turkey. On the other hand CPA approach of all companies is an apolitical involvement for regulatory compliance. The communication and relation with central and governmental policy makers has a critical importance for the companies. The companies are managing their not only CPA but also CSR activities with their human resources and in the scope of stakeholder strategic management. Additionally, political uncertainties also have been managing by all members of the companies. It has been observed as a strong evidence to show interaction between CSR and CPA in energy business that most commonly, education and health related activities as CSR have been conducted by the firms and these activities mainly in the governments and centre or local authorities. As a result, CSR and CPA have critical role as nonmarket strategies of energy companies in Turkey and the interaction between them increases the firms' communications and visibility in addition to positive effects of their viability.