Türkiye'de Caferilik ve Caferiliğe yönelişin sebepleri (İstanbul-Anadolu Yakası örneği)
Trends and causes of the Ja'fari jurisprudence Caferilig in Turkey (Istanbul example)
  1. Tez No: 692378
  2. Yazar: KAMİLE KARAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Müslüman toplumda mezhepler arası geçişler hep olagelmiş; Mutezile iken Ehl-i hadis, Şii iken Sünni ya da Sünni iken Şiiliği kabul eden kimseler olmuştur. Özellikle İran Devrimi sonrasında yaşadığımız coğrafyada Şiiliğe meyleden hatta Şii olduğunu açıklayan bazı kimselere rastlanmaktadır. Sünnî bir çevrede dünyaya gelip bu anlayışa mensup bir ailede yetiştiği halde Caferiliğe ya da İmâmiyye mezhebine geçen kimselerin bu tercihlerinin sebeplerini anlamak önem arz etmektedir. Bu çalışma, Ehl-i Sünnet iken zamanla Caferiliğe geçiş yapmış insanların geçiş sebeplerini konu edinmiştir. Araştırmanın amacı, İstanbul örneği üzerinden Sünni iken bu mezhepten ayrılıp Caferiliğe geçiş yapan bireylerin, geçiş sebeplerini ortaya koymak, dahası kabullendikleri Caferiliği ne kadar iyi bildiklerini ve bağlı olduklarını tespite çalışmaktır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış olup mülakat, görüşme ve literatür taraması teknikleri kullanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, İnanç ve İbadet bakımından Caferilik hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tarihte yer alan Caferiliğe yönelişin örnekleri ve gerekçeleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise mülakat verileri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümü ile çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transitions between sects have always taken place in Muslim society; There were people who accepted Shiism when they were Sunni or Sunni when they were Ehl-i hadith, Shiite when they were Mutazila. In the geography we live in after the Iranian Revolution, there are some people who are inclined to Shiism and even explain that they are Shia. It is desirable to understand the reasons for these preferences of those who were born in a Sunni environment and were brought up in a family that belonged to this understanding, but who converted to Caferism or Imamiyya sect. This study focuses on the reasons of transition of people who have converted to Caferism from Ahl al-Sunnah. The aim of the research is to reveal the reasons why they left this sect and preferred Caferism while they were Sunni, and furthermore, how well they know the Caferism they accepted and to try to find out the related assessment. Qualitative research methods were used in the study, and interview and literature review were used. The study consists of three parts. In the first part, general information about Caferism in terms of belief and worship is given. In the second part, examples and reasons for the orientation towards Caferism in history are emphasized. In the third and last part, interview data were evaluated. The study is concluded with the conclusion section.