İdari yaptırımlarda zamanaşımı
Statute of limitations on administrative sanctions
- Tez No: 692388
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ D. ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Depenalizasyonun var oluşundaki neden sonuç ilişkisinin“neden”ini idari yaptırımlar oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, idari yaptırımların ortaya çıkışı, önemi, hukukun genel ilkeleri ve ulusal hukuk bağlamında tabi oldukları usul ve esaslar açıklanmıştır. Bu doğrultuda Kabahatler Kanunu başta olmak üzere diğer kodifikasyonların kapsamından da bahsedilmiştir. Zamanaşımının genel itibarıyla hakkın kullanımını engelleyen niteliğinden dolayı, idarenin idari yaptırımlar vasıtasıyla idare edilenleri cezalandırma yetkisine etki ettiği açıktır. Bundan dolayı, zamanaşımının idari yaptırımlarla olan ilişkisinin pozitif hukuktaki yansımaları incelenmiştir. Ayrıca zamanaşımının çeşitli idari yaptırımlar bakımından nasıl uygulanacağı ve sonuçları da açıklanmıştır. Son olarak, zamanaşımı süresinin dolduğu hallerde idari yaptırımların bürüneceği nitelik yanında, başvurulacak idari ve yargısal yollara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions constitute the“cause”of the cause and effect relationship in the existence of depenalization. Within the scope of the study, the emergence and importance of administrative sanctions, the procedures and principles to which they are subject, are explained within the scope of the general principles of law and national law. Accordingly, in addition to the scope of other codifications, especially the Law on Misdemeanors, were mentioned. It is clear that due to the nature of the lapse of time that prevents the enjoyment of the right in general, it affects the power of the administration to punish those who are administered through administrative sanctions. Therefore, the implications of the relationship between lapse of time and administrative sanctions were examined. In addition, how the lapse of time would be implemented in terms of various administrative sanctions and its consequences were also explained. Finally, in addition to the natüre of administrative sanctions where the time bar expires, the administrative and judicial remedies to be applied were also mentioned.