Gümrüklerde uygulanan idari para cezalarının Kabahatler Kanunu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of administrative fines applied in the customs, in terms of Misdemeanor Law, post graduate thesis
  1. Tez No: 279452
  2. Yazar: MELAHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İdari yaptırımlara ilişkin yapılan yeni düzenleme olan Kabahatler Kanununun 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte bu düzenlemelerin sıklıkla değişmesi uygulamada birtakım tereddütlere neden olmuştur. Tezimizde; Kabahatler Kanunu ve Gümrük Kanunundaki yapılan düzenlemeler sonucu gümrük idarelerinde uygulanan idari para cezalarında, ortaya çıkan problemler ve tereddütlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Gümrüklerdeki idari para cezaları tezin kapsamını oluşturmaktadır.Usulsüzlük cezalarının Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirilmesinde bir problem olmadığı ancak gümrüklerde tahsil edilen vergilere ilişkin oluşan vergi kayıplarının önlenmesi için ön görülen cezaların Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılması mümkün olmamakla birlikte para cezalarında zamanaşımı, müteselsil sorumluluk, cezanın muhatabı, kast, teşebbüs, iştirak konuları hakkında yeni düzenlemeler yapılmasının gerektiği aksi takdirde iş gücü ve maddi kayıplar ile birlikte idari ihtilaflara yol açacağı düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler1.Kabahatler Kanunu2.Gümrük Kanunu3.Gümrük Müşavirleri4.İdari Para Cezaları5.Vergi
Özet (Çeviri)
Together with came in force of the Misdemeanor Law, which is a new arrangement made regarding to administrative sanctions, as of the date of 01.06.2005, often changes in these arrangements caused some discrepancies in practice. In our thesis, we have evaluated the problems and discrepancies appeared in administrative fines applied in the customs offices as result of the arrangements in Misdemeanor Law and Customs Law. Administrative fines in the customs form the scope of this thesis.As there is not any problem on evaluating the Irregularity Fine in the scope of Misdemeanor Law, but together with it is not possible to take out the fines, which are predicted to avoid the tax losses occurred in relation with the taxes collected in customs, from the scope of Misdemeanor Law, it is thought that it is required to make new arrangements on the subjects of time out in fines, joint and several liability, addressee of the fine, intention, attempt and contribution, otherwise it will cause administrative disputes together with labor and material losses.Key words1.Misdemeanor Law2.Customs Law3.Customs Consultancies4.Administrative Fines5.Tax