Beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisi: Panel veri analizi
Human capital and growth relationship: Panel data analysis
- Tez No: 692396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜYA ATAKLI YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ekonomik büyüme ve ekonomik büyümeye etki eden faktörler gelişmekte olan toplumlar için büyük bir önem arz etmektedir. Günümüzde ekonomik büyümeye etki eden önemli unsurların başında beşeri sermaye gelmektedir. Bundan dolayı, beşeri sermaye ile ekonomik büyüme arasında bulunan bağ, iktisat literatüründe önemli hususlardan biri olmuştur. Yapılan çalışmanın amacı ekonomik yapıları benzerlik gösteren BRICS-T ülke grubu (Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan, Rusya ve Türkiye) bakımından beşeri sermayeyi temsilen insani kalkınma endeksi ve büyüme arasındaki uzun ve kısa dönem ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Westerlund ve Edgerton (2007) LM Boostrap Eşbütünleşme neticesinde iki değişken arasında uzun vadeli bir bağlantı belirlenmiştir. FMOLS uzun dönem katsayıları tahmin sonuçlarına göre, insani kalkınma endeksinin büyüme üzerinde ele alınan ülkeler için pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir. Panel geneli için, insani kalkınma endeksi arttıkça ekonomik büyüme %23.1 artmaktadır. Rusya ve Brezilya için insani kalkınma endeksi büyümede daha fazla olumlu etki sağlamaktadır. En düşük etki Çin için elde edilmiştir. Hata düzeltme modeli sonucunda kısa dönemli ilişki belirlenmiştir. Uzun vadede birlikte ilişki içerisinde olan seriler arasında kısa vadede oluşan sapmaların %27.4'ü ortadan kalkarak seriler tekrardan uzun dönem denge değerine yaklaşmaktadır. Dumitrescu ve Hurlin (2012) panel nedensellik testi sonucunda iki değişken arasında çift taraflı nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth and its determinants are an issue that maintains its importance for developing countries. Today, human capital is accepted as an important determinant of economic growth. Therefore, the relationship between human capital and economic growth is one of the interesting topics in the economics literature. The aim of this study is to reveal the long and short-term relationships between the human development index and growth, representing human capital, for the BRICS-T country group (Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey) with similar economic structures. Westerlund and Edgerton (2007) LM Boostrap Cointegration determined a long-term relationship between the two variables. According to the FMOLS long-term coefficients estimation results, it has been determined that the human development index has a positive and significant relationship on growth for the countries considered. For the panel as a whole, growth increases by 23.1% as the human development index increases. For Russia and Brazil, the human development index provides more positive effects on growth. The lowest effect was obtained for China. As a result of the error correction model, a short-term relationship was determined. 27.4% of the deviations that occur in the short period between the series that go together in the long period disappear, and the series again converges to the long-term equilibrium value decidedly. As a result of Dumitrescu and Hurlin (2012) panel causality test, bi-directional causality was determined between two variables.