Nurlat bölgesi (Tataristan) Çuvaşlarının gelenek ve görenekleri
The traditions and customs of the Nurlat region (Tatarstan) Chuvashes
- Tez No: 692399
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çuvaş Türkleri, uzak ve gizemli Türk toplumudur. Hiçbir Türk diline benzemeyen dile sahip olan Çuvaşlar, Rusya Federasyonu'nun farklı yerlerinde yaşamaktadır. Bu çalışma Tataristan'ın Nurlat bölgesinde yaşayan Çuvaş Türkleri'nin gelenek ve göreneklerini ele almıştır. Doğum, çocukluk, günlük hayat, düğün, askerlik, ölüm, yemekler, folklor gibi farklı konular bazen diğer Türk toplumları ile kıyaslanarak incelenmiştir. Çalışmanın ana amacı ve arzusu, uzak olan Tataristan Çuvaşlarını yakından tanıyıp ve tanıtıp, Türkiye'nin Çuvaşlar hakkındaki bilgilerine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The Chuvashes are a distant and mysterious Turkic society. Chuvashes, who have a language dissimilar to other Turkic languages, live in different parts of the Russian Federation. This study deals with the customs and traditions of the Chuvash Turks living in the Nurlat region of Tatarstan. Different issues such as birth, childhood, daily life, wedding, soldiering, death, meals, folklore were sometimes compared with other Turkic societies. The main aim and desire of the study is to get to know and introduce the Chuvashes of Tatarstan republic and to contribute to Turkey's knowledge about Chuvashes.