Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye örneği (2002-2019)
The effect of foreign direct investments on economic growth: The case of Turkey (2002-2019)
  1. Tez No: 692403
  2. Yazar: HALİL ERİNÇ ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HATTAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, 2002-2019 yılları arasında Türkiye'ye giriş yapan doğrudan yabancı yatırımların ekonomiye etkisi, ekonometrik olarak incelenmiştir. Yöntem olarak Vektör Hata Düzeltme Modeli uygulanmıştır. Analizde doğrudan yabancı yatırımlar, gayrisafi yurt içi hasıla, faiz oranı, kredi risk primi ve işsiz kişi sayısı değişken olarak kullanılmıştır. Veri seti, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sistemi'nden alınmıştır. Çalışmada uzun dönemde ülke risk priminde yaşanacak %1'lik bir artışın, doğrudan yabancı yatırımları yaklaşık olarak %1,88 azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, 2002-2019 döneminde milli gelirinin ortalama olarak %3'ü kadar bir tasarruf açığına sahip olan, yani yatırım ve büyüme için dış kaynağa ihtiyacı olan Türkiye için önemli bir sonuç olarak göze çarpmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of foreign investments which came in Turkey, between and 2012 and 2019 years to the economy has been examined as econometric. As a method, the vector error correction model has been applied. In this analyse, direct foreign investments, gross national product, interest rate, credit risk premium, number of unemployed people have been used as variable. The data set was taken from the Central Bank of the Republic of Turkey Electronic Data Distribution System. In this study, it has been found that 1 percent of interest in domestic country's risk premium caused to reduce 1,88 percent foreign investments in the long period. This stands out as a very important result for Turkey, a country having savings gap as well as 3 percent of national income, and also in need foreign source for investments and growing in the period of 2002-2019 years.