A comparative analysis on modification of social networks over links with mechanism combinations
Mekanizma kombinasyonları ile linkler üzerinden sosyal ağların modifikasyonu üzerine karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 692526
  2. Yazar: MERVE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada sosyal ağların dinamik şekilde değişiminin sağlanarak özelliklerinin korunabilmesi problemi incelendi. Buna ilişkin olarak çeşitli mekanizma kombinasyonları seçilen ağlara uygulandı. Küçük dünya ağının değiştikçe özelliklerinin korunmasını sağlayan mekanizma kombinasyonları belirlenmiştir. 2 farklı ağ sınıfı, 6 link ekleme ve 3 link çıkarma mekanizması göz önüne alınarak toplamda 36 farklı deney yapılmıştır. Yapılan deneylerde her ağın anlık görüntüsünün ortalama en kısa yol, ortalama kümeleme katsayısı ve derece dağılımı gibi ağın yapısal özellikleri analiz edilmiştir ve ilk ağın sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Küçük dünya ağı üzerine uygulanan bazı mekanizma kombinasyonlarına ilişkin deneylerin başlangıçta yaratılan küçük dünya ağının özellikleriyle benzerlik gösterdiği görüldü. Ek olarak, yapılan deneylerde farklı karakterlere sahip dinamik sosyal ağlar da oluşturuldu. Aynı zamanda yapılan deneylerde ağın yapısını parçalayan veya rastsallaştıran mekanizma kombinasyonları da ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of preserving the characteristics of social networks changing dynamically is investigated. Distinct mechanism combinations have been implemented on the networks selected. Mechanism combinations providing to be preserved its properties as the small world network modifies are discovered. In total, 36 experiments are carried out considering two network classes, six link addition and three link deletion mechanisms. In the experiments, the structural properties of the network such as the average shortest path, average clustering coefficient and degree distribution of the snapshots of each network are analyzed and compared with the results of initial networks. It is seen that experiments related to some mechanism combinations implemented on the small world network yield similar results to the properties of initial small world network. In addition, dynamic social networks with different characteristics are created by making changes over the links in the experiments carried out. Moreover, mechanism combinations that fragment or randomize the structure of the network have been revealed in the experiments.