Büyülü gerçekçiliğin inşasında psikolojik gerçeklikler ve rolleri: Gabriel García Márquez'in Yüzyıllık Yalnızlık ve Tim Burton'ın büyük balık adlı eserleri üzerine bir inceleme
Psychological realities and their roles in the construction of magical realism: A study on Gabriel García Márquez's A hundred years of solitude and Tim Burton's big fish
  1. Tez No: 692536
  2. Yazar: MELTEM SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı büyülü gerçekçiliğin önemli örneklerinden olan Yüzyıllık Yalnızlık eseri ve Büyük Balık filminin psikolojik gerçeklik katmanları bağlamında incelenmesidir. Eserlerin ortak yönü olarak büyülü gerçekçi unsurlar ve ifadeler içermeleri sebebiyle, eser kurgularında psikolojik gerçekliklerin rolleri incelenmiştir. Büyülü gerçekçiliğin tanımı ve diğer türler ile olan ilişkisinin yanı sıra edebiyat ve filmde ne şekilde temsil edildiği Birinci Bölüm'de kuramsal bir çerçeve oluşturularak sunulmuştur. İkinci Bölüm; büyülü gerçekçi kurgunun inşasında rol alan psikolojik gerçekliklere giriş amacıyla Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung'un psikanaliz bağlamındaki çalışmalarından oluşturulmuştur. Bu bölümde, büyülü gerçekçilikteki gerçeklik katmanlarına paralel olarak bilinç düzlemlerinin eş zamanlılığı ifade edilmiştir. Büyülü gerçekçiliğin ve psikolojik gerçekliklerin, temelde farklı gerçeklik düzlemlerini bir araya getirmeleri ile ortak noktalarını oluşturdukları ileri sürülmüştür. Son olarak Üçüncü Bölüm'de, tüm kuramsal tanımlamaların sonucu olarak eser incelemelerine yer verilmiştir. Gabriel García Márquez'in Yüzyıllık Yalnızlık ve Tim Burton'ın Büyük Balık adlı eserleri, büyülü gerçekçi ve psikolojik unsurların kurgudaki rolleri açısından çözümlenmiştir. Büyülü gerçekçilik ve psikanalizin iç içe kullanımı kuramsal çalışmalar aracılığı ile eserlerde somut örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine A Hundred Years of Solitude and Big Fish, which are important examples of magical realism, in the context of psychological reality layers. Since the works contain magical realistic elements and expressions as a common feature, the roles of psychological realities in the fiction of the work have been examined. In addition to the definition of magical realism and its relationship with other genres, how it is represented in literature and film is presented in the First Chapter by creating a theoretical framework. The Second Chapter; It was created from the studies of Sigmund Freud and Carl Gustav Jung in the context of psychoanalysis in order to introduce the psychological realities involved in the construction of the magical realist fiction. In this chapter, parallel to the layers of reality in magical realism, the simultaneity of the consciousness levels is expressed. It has been claimed that magical realism and psychological realities basically have common points by bringing together different levels of reality. Finally, in the Third Chapter, work reviews are included as a result of all theoretical definitions. A Hundred Years of Solitude by Gabriel García Márquez and Tim Burton's Big Fish are analyzed in terms of the roles of magical realist and psychological elements in fiction. The intertwining of magical realism and psychoanalysis has been studied through concrete examples in works through theoretical studies.