A comparative analysis of magical realism in Virginia Woolf's Orlando and İhsan Oktay Anar's Puslu Kıtalar Atlası
Virginia Woolf'un Orlando ve İhsan Oktay Anar Puslu Kıtalar Atlası'nda büyülü gerçekçiliğin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 789252
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Büyülü gerçekçilik, gerçekliğin büyülü veya fantastik unsurlarla birleştirilerek okuyucuya aktarılması anlamına gelir. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktıktan sonra 20. yüzyılın ortalarına doğru edebiyatta önemli bir yer edinen büyülü gerçekçilik kavramı, dünyanın her yerinden birçok yazara yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu anlatım tarzının Türk ve İngiliz edebiyatının yanı sıra tüm edebiyatlarda temsilcileri bulunmaktadır. Bu tez, Türk Edebiyatından İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası ve İngiliz Edebiyatından Virginia Woolf'un Orlando adlı eserinin büyülü gerçekçilik kavramı üzerinden karşılaştırmalı incelemesini sunmaktadır. Birinci bölümde büyülü gerçekçiliğin kökenleri ve tarihsel gelişim sürecinin edebiyata yansımaları verilmiştir. İkinci bölümde, bu iki eserin gerçeklikle bağlantısı, benzer ve farklı yönleriyle incelenmiştir. Son bölümde ise yine bu iki roman zaman, mekan ve kimlik bozulması üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu tezin amacı, büyülü gerçekçiliğin Türk ve İngiliz edebiyatındaki yansımalarını benzer ve farklı yönlerini ortaya koyarak karşılaştırmalı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Magical realism refers to the transfer of reality to the reader by combining it with magical or fantastic elements. After its emergence in the early 20th century, the concept of magical realism, which gained an important place in literature towards the middle of the 20th century, brought a new perspective to many writers from all over the world. This style of expression has representatives in all literatures as well as in Turkish and English literature. This dissertation presents the comparative analysis of Puslu Kıtalar Atlası by Ihsan Oktay Anar from Turkish Literature, and Orlando by Virginia Woolf from English Literature, through the concept of magical realism. In the first chapter, the origins of magical realism and the reflections of the historical development process on literature are given. In the second chapter, the connection of these two works with reality is examined through their similar and different aspects. In the last chapter, these two novels are examined comparatively in terms of the disruption of time, place and identity. The aim of this dissertation is to examine the reflections of magical realism in Turkish and English literatures comparatively by revealing their similar and different aspects.