The function of magical realism in contemporary women's fiction: Jeanette Winterson's The Passion, Laura Esquivel's Like Water for Chocolate and Isabel Allende's The House of the Spirits
Çağdaş kadın kurmacasında büyülü gerçekçiliğin işlevi: Jeanette Winterson'ın Tutku, Laura Esquivel'in Acı Çikolata ve Isabel Allende'nin Ruhlar Evi eserleri
- Tez No: 616649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez üç farklı coğrafyadan üç farklı çağdaş kadın yazarın, İngiliz Jeanette Winterson'ın Tutku, Meksikalı Laura Esquivel'in Acı Çikolata ve Şilili Isabel Allende'nin Ruhlar Evi başlıklı romanlarına referansla toplumda ezilen kesimlerin sesini duyurmada büyülü gerçekçiliğin dünya çapında özgürleştirici bir edebi tarz olarak işlevini tartışmayı amaçlamaktadır. Büyülü gerçekçilik, sıradan ve sıra dışı gibi tezat oluşturan kavramları kapsar ve bunları gerçek dünyadan kopmadan bir bütün olarak gözler önüne serer. Büyülü gerçekçilik yazarlara ataerkil değerlere ve baskıcı yönetimlere karşı kendilerini ifade etme fırsatı vermek amacıyla kullanılmaktadır. Tutku'da, Winterson büyülü gerçekçilik aracılığıyla gerçek ve kurgu arasındaki sınırı aşar ve büyülü gerçekçilik postmodern tarihsel üstkurgunun önemli bir aracı olarak, otoriteler tarafından dayatılmış tarihsel bilginin tarafsızlığını sorgulamak, ataerkil söylem tarafından yapılandırılmış geleneksel cinsiyet rollerini altüst etmek ve alternatif tarihlerin seslendirilebilmesi işlevini görür. Acı Çikolata'da, Esquivel büyülü gerçekçiliği toplum tarafından dayatılan kadın karşıtı gelenekleri eleştirme amacıyla kullanmaktadır. Ruhlar Evi'nde ise Allende büyülü gerçekçilik aracılığıyla Şili askeri darbesini eleştirir ve bu dönemde zulme uğramış insanların acılarını yansıtmak için politik erklerin tekelindeki tarih yazımını tersyüz eder. Bu tez sözü geçen yazarların kendi toplumlarında var olan farklı sorunlara odaklanmalarına rağmen, büyülü gerçekçilik aracılığıyla bütünleştirici ataerkil söyleme karşı mücadelelerinde, baskın olan gerçeklik anlayışını çürütmede ve bastırılmışların sesi olmada birleştiklerini iddia eder.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the function of magical realism as an emancipatory literary mode worldwide to make the voices of the oppressed heard with reference to the novels of three contemporary women writers from different geographies, The Passion by the British Jeanette Winterson, Like Water for Chocolate by the Mexican Laura Esquivel and The House of the Spirits by the Chilean Isabel Allende. Magical realism embodies oxymoronic concepts such as the ordinary and extraordinary and displays them as a whole without detaching from the real world. Magical realism is used to allow authors a chance to express themselves against patriarchal values and oppressive regimes. In The Passion, through magical realism, Winterson transgresses the boundary between fact and fiction and it functions as a significant tool of postmodern historiographic metafiction to question the objectivity of historical knowledge imposed by the authorities, to subvert traditional gender roles constructed by the patriarchal discourse and to enable alternative histories to be verbalized. In Like Water for Chocolate, Esquivel employs magical realism to criticize the traditions against women imposed by the society. In The House of the Spirits, using magical realism, Allende criticizes the Chilean military coup and reverses the monopoly of history writing by the political power holders to demonstrate the agonies of the persecuted. This thesis claims that although these writers focus on different problems existing in their societies, through magical realism they unite to struggle against patriarchal totalizing discourse, to refute dominant notions of reality and to be the voice of the repressed.