Diyarbakır il merkezinde HBV'nin horizontal bulaşımının yıllar içindeki değişimi
- Tez No: 69259
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEĞERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Hepatitis B virüs enfeksiyonu bütün dünyada ve ülkemizde en önemli akut ve kronik karaciğer hastalığı yapan nedenler arasında gelmektedir. Ülkemizde ve özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde akut viral hepatitler, kronik hepatitler, karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinoma etyolojisinde HBV'nin büyük önemi yapılan çalışmalarla anlaşılmıştır. HBV'nin horizontal bulaşımı konusunda yapılan araştırmalar, okul döneminin özellikle önemli olduğu göstermektedir. Bu çalışmada Diyarbakır il merkezinde HBV seropozitifliğinin ilkokul ve lise öğrencilerindeki durumu ve bunların erişkinlerle karşılaştırılması ve ortaya çıkan bulguların aynı bölgede yapılan 7 yıl önceki çalışma ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre HBV seropozitifliği yönünde taranan 146 ilkokul 1. sınıf 146 ilkokul 5.sınıf 193 lise 3 'üncü sınıf öğrencisinde HBsAg pozitifliği sırasıyla %2.7, %6.1, %6.2 bulunmuştur. Kontrol grubu olan 100 erişkinde ise HBsAg %10 AntiHBs %49 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar 7 yıl önce aynı bölgede yapılan çalışmaların sonuçlarına uygunluk göstermektedir. Buna göre Diyarbakır il merkezi ve bölgemizde HBV'nin horizontal bulaşımı halen önemini korumaktadır. En riskli yaşlar 1-5 sınıf arasıdır. HBV'nin önlenmesi açısından HBV aşısının doğumda veya mutlaka ilkokul 1. sınıflarda yapılması en sağlam önlem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatitis-B virus infection is one of the most important causes of acute and chronic liver diseases in our country and in the world. It is well known that HBV is an important etiologic factor of acute viral hepatitis, chronic hepatitis, liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma in our country and especially in Southeastern Anatolia. Studies about horizontal transmission of HBV shown that especially school period has a great importance. The aim of this study is searching HBV seropositivity among primary school and high school students and to compare the results with adults and with results of the previous studies made 7 years ago. HBV seropositivity searched in 146 students of primary school 1 St class, 146 students of primary school 5 St class and 193 students of high school 3 Th class and the results were 2,7%, 6,1% and 6,2% respectively. HBs-Ag positivity was 10%and anti-HBsAg 49% in the control group including 100 adults. These results show similarity with the results of studies made 7 years ago. According to these results horizontal transmission of HBV is still important in Diyarbakır city center and our region. The Biggest risk is in the period between 1 St and 5 Th class of primary school. In prevention of HBV infection, immunisation at birth or at least at the beginning of the primary school is the most important preventive measure. 30