Teorîya hîkaye û serencamê hîkayeya Zazakî ya moderne
Hikaye teorisi ve modern Zazaca hikayeciliğinin serencamı
  1. Tez No: 997068
  2. Yazar: ABDULLAH ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Zazaca
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma zazaca hikayenin gelişimini anlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma zazaca hikayeyenin ilk başlangıç serüveninden günümüze kadar olan zazaca hikayenin gelişme sürecini kapsamaktadır. Bu çalışmanını metodu, dünya hikayesinin başlangıç seruveni ve gelişimi ile ilgili kaynaklar incelenerek bu konuda birtakım bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler bize hikayenin bir kavram olarak nasıl tanımlandığını, hikayenin çerçevesi konusunda bize bir fikir verdi. Hikayenin bir tür edebi tür olarak genel özellikleri konusunda yapılan değerlendirmelere yer verilerek hikayenin unsurlari ve hikaye türleri tanıtılmıştır, izah edilmiştir. Anlatılarda kullanılan anlatım tekniklere yer verilerek, hikayenin tarihi serüveninde bahsedilmiştir. Hikayenin bu tarihi serüvenine katkı sağlamış hikayecilerden söz edilmiş, bu çalışma da onların edebi anlayış ve bakış açılarına yer verilmiştir. Bu çalışmanın metodu dünyadaki hikayenin baçlangıç ve gelişiminin süreci ile birlikte genel olarak kürtçe hikayenin başlangıç süreci, özel olarak zazaca hikayeciğinin başlangıç ve gelişim sürecinin anlatılmasıdır. Bu nedenle zazaca hikayenin bir gelişim panoraması verilmiştir. Bu panorama de adı geçen zazaca hikaye kitapları okundu, incelemeler yapılarak, kitaplar hakkında bilgiler verildi. Adı zazaca hikaye panoramasında geçen bu kitapların hikayelerinden her kitap için iki hikaye seçilerek bu hikayelerin, analiz ve değerlendirmeler yapılarak, bu hikayelerinin yazarının hikayeciliğinden bahsedilmiştir. Zazaca hikaye seruveninde eserleri olan üç yazar seçilerek, yayınlanmış olan kitapları hakkında bilgiler verildi. Onlar hakkında bilgiler verildi. Hikaye kitapları okunarak, analizler yapıldı, değerlendirmeler yapıldı. Son olarak zazaca hikayeciliği hakkında genel tespitler yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to explain the development of Zazaki story. This study covers the development process of Zazaki story from its first adventure to the present day. The method of this study, the beginning adventure and development of the world story, and some information on this subject were obtained by examining the sources. This information gave us an idea about how the story is defined as a concept, and the framework of the story. The evaluations made on the general characteristics of the story as a literary genre were included, and the elements of the story and story types were introduced and explained. The narrative techniques used in the narratives were included, and the historical adventure of the story was mentioned. The storytellers who contributed to this historical adventure of the story were mentioned, and their literary understanding and perspectives were included. The method of this study is to tell the beginning and development process of the story in the world, as well as the beginning process of the Kurdish story in general, and the beginning and development process of the Zazaki story in particular. For this reason, a development panorama of the Zazaki story is given. In this panorama, the Zazaki story books mentioned were read, reviews were made, and information was given about the books. Two stories were selected for each book from the stories of these books whose names were mentioned in the Zazaki story panorama, and the storytelling of the author of these stories was mentioned by analyzing and evaluating them. Three authors who have works in the Zazaki story adventure were selected, and information was given about their published books. Information was given about them. Story books were read, analyzed, and evaluated.