Tedaviye ara veren manik atak dönemindeki bipolar bozukluk hastalarında serum kompleman düzeyi ile klinik semptom şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between serum complement level and clinical symptom severity in bipolar disorder patients with treatment interrupted manic episodes
- Tez No: 692653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Psikiyatri Kliniklerinde yatarak tedavi gören, tedavilerine ara vermiş manik ataktaki bipolar bozukluk hastalarının periferiki nflamatuar parametrelerinden olan kompleman 3, kompleman 4 serum düzeylerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak, hasta grupta mevcut parametrelerin düzeyi ile bipolar bozukluk manik semptom şiddeti ve psikotik semptom şiddeti arasındaki ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Psikiyatri Kliniklerine yatarak tedavi gören, yatış öncesi en az 3 haftadır ilaç kullanmamış olan, DSM-5'e göre bipolar bozukluk manik atak dönemindeki 150 bipolar bozukluk hastası ve hastalarla yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve vücut kitle endeksi açısından benzer olan, herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan 150 sağlıklı kontrol grubunun C3 ve C4 düzeyleri periferik kan örneklerinden çalışılmıştır. Hasta grubun C3, C4 düzeyleri ile klinik semptom şiddeti arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Hastaların semptom şiddetini ölçmek amacı ile“Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS)”,“Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS)”ve“Klinik Global İzlem Ölçeği (KGÖ)”kullanılmıştır. Bulgular: Tedaviye ara veren manik atak dönemindeki bipolar bozukluk hasta grubunda C3 ve C4 ortalamaları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha yüksek saptanmıştır. Hastalık süresi değişkenine göre C3 ve C4 ortalamalarının istatistiksel açıdan anlamlı seviyede farklı olduğu bulunmuştur. Hastalık süresi daha uzun olan hastaların daha kısa olanlara göre C3 ve C4 ortalamalarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hastane yatış sayısı daha fazla olan hastaların daha az olanlara göre C4 ortalamalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son olarak çalışmamıza dahil edilen hastaların YMRS, KGÖ, PANSS pozitif ve PANSS total puanları ile C3 ve C4 ortalamaları arasında bir korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular, bipolar bozukluğun etiyolojisinde olası immünolojik mekanizmalardan birinin, kompleman sistem bileşenlerindeki değişikliklerin olabileceği görüşü ile uyumludur. Hastalık süresi ve yatış sayısındaki artışla uyumlu olarak artan kompleman düzeylerinin saptanmış olması, bu faktörlerin hastalığa bağlı yıkım, hastalık şiddetti gibi durumları öngörmek amacıyla kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte gelecekte yapılacak diğer çalışmalarla desteklendiğinde yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesinde de yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we compared the serum levels of complement 3 and complement 4, which are peripheral inflammatory parameters, of bipolar disorder patients with manic episode who were hospitalized and had interrupted their pre-hospital treatment and the healthy control group. We aimed to investigate whether there is a relationship between the level of current parameters in the patient group and the severity of bipolar disorder manic symptoms and psychotic symptoms. Method: In our study, we included patients with bipolar disorder who were hospitalized in University of Health Sciences Istanbul Bakırkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital Adult Psychiatry Clinics. We measured complement 3 (C3) and complement 4 (C4) levels in the peripheral blood of 150 patients with bipolar disorder who were in a manic episode according to DSM-5 and did not use medication for at least 3 weeks before hospitalization and 150 healthy control groups, who were similar to the patients in terms of age, gender, smoking habit and body mass index and did not have any psychiatric disease. The relationship between C3, C4 levels of the patient group and clinical symptom severity was investigated.“Young Mania Rating Scale (YMRS)”,“Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS)”and“Clinical Global Impressions (CGI)”were used to measure symptom severity of patients. Results:We found higher serum levels of C3 and C4 in the bipolar disorder patients with manic episode who interrupted the treatment, compared to the control group. C3 and C4 serum levels were found to be statistically significantly different according to the disease duration variable. C3 and C4 serum levels were found to be higher in patients with longer duration of disease than those with shorter duration of disease.We found that patients with higher number of hospitalizations had higher serum levels of C4 than those with less number of hospitalizations. Finally, no correlation was found between the YMRS, CGI, PANSS positive and PANSS total scores and C3, C4 serum levels of the patients included in the study. CONCLUSION: Our findings are consistent with the view that changes in complement system components are one of the possible immunological mechanisms in the etiology of bipolar disorder. Increasing complement levels are compatible with the increase in the duration of the disease and the number of hospitalizations, suggests that these factors can be used to predict conditions such as disease-related destruction and disease severity. However, when it is supported by other studies to be done, it can also guide the development of new treatment options.