XX. yüzyıl başında Çin'deki Kazak aydınlarının din ve eğitim görüşleri ve faaliyetleri
Religion and education views and activities of Kazakh intellectuals in China at the beginning of 20th century
- Tez No: 692656
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesine ait İle Kazak Özerk ilinde ikamet eden Kazakların, XX. yüzyıl başındaki aydınlarının din ve eğitim görüşleri ve faaliyetlerine ilişkin yapılan bu çalışma, bölgede ikamet eden Kazakların tarihsel durumu ve bulunduğu bölge için ne kadar öneme sahip olduğu hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Bununla birlikte, bu araştırmada araştırmanın konusu ve problemi, araştırmanın amacı ve önemi ve aynı zamanda konuyla ilgili kuramsal çerçeveler yer almaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Çin'deki Kazaklar hakkında genel bilgi verilecektir. Bununla birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti'nin İle Kazak Özerk ilinin coğrafyası, fiziki konumu ve bölgede ikamet eden Kazakların idari ve sosyal yapıları gibi bilgilerden bahsedilmektedir. Aynı zamanda Çin'de yaşayan Kazakların XX. yüzyıl başındaki nüfusu hakkında bilgi de yer almaktadır. İkinci bölümde, Çin'deki Kazakların XX. yüzyıl başındaki kültürel hayatı, geleneksel eğitimi ve ilk inşa edilen medreselerin durumuyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Kazak aydınlarının ortaya çıkışı hakkındaki bilgilere yer verilmektedir. Bu bölümde Kazakların maarif ve modern eğitim alanında ne gibi çalışmalar yaptıkları ve nasıl yetiştikleri aynı zamanda ne gibi faaliyetlerde bulunduğu hakkında bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Kazakhs residing in the Ili Kazakh Autonomous Province of the Xinjiang Uyghur Autonomous Region of the People's Republic of China, XX. In this study, which is about the religious and educational views and activities of the intellectuals at the beginning of the century, there is also brief information about the historical situation of the Kazakhs residing in the region and how important they are for the region. In addition, the subject and problem of the research, the purpose and importance of the research, as well as the theoretical frameworks related to the subject are also included. The study consists of three parts. In the first part, general information about the Kazakhs in China will be given. However, information such as the geography of the Ili Kazakh Autonomous Province of the People's Republic of China, its physical location and the administrative and social structures of the Kazakhs residing in the region are mentioned. At the same time, Kazakhs living in China XX. Information about its population at the turn of the century is also included. In the second part, Cossacks in China XX. It contains information about the cultural life, traditional education and the situation of the first madrasahs built at the beginning of the century. In the third part, information about the emergence of Kazakh intellectuals is given. In this section, there is information about what kind of work the Kazakhs did in the field of education and modern education, how they were raised, and what kind of activities they were engaged in.