İsrail ve Arap medyasının, Arap İsrail uzlaşmasına dair kamuoyu oluşturma çabaları: (BAE, Sudan TV ve kanal 12 örnekleri)
Israeli and Arab Media's Efforts to Raise Public Opinion on Arab-Israeli Reconciliation: Examples of UAE, Sudan TV and Channel 12
- Tez No: 692665
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
70 yılı aşkın bir süredir İsrail'in Filistin topraklarını işgali devam etmesine ve Araplar ile İsrail işgali arasındaki Filistin-Arap sorununa çözüm bulunamamasına rağmen, son zamanlarda bazı Arap ülkeleri İsrail ile barış ve normalleşme anlaşmaları imzalamıştır. İşgal ile sözde barışa ve normalleşmeye yönelen İsrail ve Arap medyası, kamuoyunu yönlendirmek ve işgalin varlığını reddetmek veya barış fikrini kabul etme konusundaki kanaat ve fikirleri değiştirmek adına devletin ideolojik aygıtlarından biri olarak çalışmaktadır. Çalışmanın temel iddiası, ilgili haber metinlerinde İsrail'in Filistin'deki işgal politikalarını görmezden geldiği ve bölge sorununun bu uzlaşma anlaşmasıyla çözülebileceğini iddia etmesidir. Buna göre İsrail'in 1948'den beri uyguladığı etnik temizliği, Filistinlilerin evlerinden zorla göç ettirilmesini ve Filistin topraklarının tamamını işgal etme girişimlerini görmezden gelmektedir. Bu bağlamda söz konusu çalışma, İsrail ve Arap medyasının dünyadaki ve Ortadoğu'daki Arap kamuoyunu bölgedeki İsrail işgalini kabul ettirmeye yönelik oynadığı rolü tartışmaktadır. Sözü edilen iki ülkenin medyası, işgalin saldırgan yüzünü değiştirip kitleleri, İsrail'in, Batı demokrasisinin bir vahası olduğuna ve her alanda büyük ve güçlü bir devlet olduğu için güvenliğini korumaya çalışan bir barış devleti olduğuna ikna etmeye çalışmaktadır. Bu aşamada medyanın, davranışı etkileyen kültür ve inançları değiştirmek için çalışmak üzere kamuoyuna yöneltilen diplomatik çalışmaya paralel hareket ettiği söylenebilir. çalışmada İsrail, BAE ve Sudan'dan birer TV kanalı amaçlı örneklem olarak seçilmiştir. Bu TV kanalları şunlardır: BAE TV, Sudan TV, İsrail Kanalı 12. Bu kanallarda 2020 yılında İsrail ile BAE ve Sudan devletleri arasında uzlaşma anlaşmasını imzalandığı tarihlerde 15 gün öncesinden başlanarak imza tarihimden 15 gün sonrasına kadarki günlerde yayınlanan haberlerin söylemleri çözümlenmektedir. Çalışmada Theun van Dijk'in geliştirdiği söylem çözümleme tekniği mikro düzeyde uygulanacaktır. Ayrıca bu söylemlerin retorik boyutu ve haber metinlerindeki görseller üzerinde durulmaktadır. Böylece haberlerde verilmeye çalışılan ideolojik mesaj, niyet, güç ilişkisi, ikna çabası ve anlam ortaya konularak ilgili ülke kamuoylarının nasıl ikna edilmeye çalışıldığı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the Israeli occupation of the Palestinian territories has continued for more than 70 years and there is no solution to the Arab- Palestinian conflict between the Arab and The Israeli occupation, Some Arab countries have recently signed peace and normalization agreements with Israel. The Israeli and Arab media, which are moving towards the so- called peace and normalization with the occupation, act as one of the ideological devices of the state in order to direct public opinion and reject the existence of the occupation or change opinions and ideas about the idea about accepting the idea of peace. The study main claim is that in relevant news texts, the Israeli occupation policies in Palestine are ignored and claim that claim that the problem of the region can be resolved with this reconciliation agreement. It ignores the ethnic cleansing practiced by Israel since 1984 the forced displacement of Palestinians from their homes and attempts to occupy the entire Palestinian lands. This study seeks to define the frameworks and dimensions of the mental image formed by the media in relation to changing hostile relations with Israel, and to highlight the extent to which the media discourse at this stage controls self and awareness and influences it in order to direct public behavior towards the goal (acceptance of peace). In the study, One TV Channel from Israel, UAE AND Sudan were selected as a sample for this purpose. These Channels are: BAE TV, Sudan TV and Israeli Chanel 12. The news published in these channels was analyzed in the specific period between 15 days before the signing of the reconciliation agreement between Israel, The UAE and Sudan which took place in 2020 and 15 fifteen days after the date of signing. In this study, the discourse analysis technique developed by Theon Van Dyck will be applied at the minimum level. In addition, the rhetorical dimension of these discourses and visuals are emphasized in news texts. Thus, it focuses on how to try to persuade the public opinion of the country in question by revealing the ideological message, intent, power relationship, efforts of persuading and meaning which is trying to give the news.