Arab drama and its impact on promoting normalization with Israel and its reflection on the Palestinian cause for 2020'Um Harun, exit7 series as a sample for analysis'
Arap drama ve İsrail ile normalizasyonun teşvik edilmesi üzerindeki etkisi ve 2020 yılı Filistin davasına yansıması'Um Harun, exit7 serisi analiz örnek olarak'
- Tez No: 749873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, genellikle bu ayın sahnelerinin başında gelen 2020 yılı Ramazan ayında Orta Doğu'nun en büyük televizyon ağı aracılığıyla üretilen ve gösterilen iki drama,“dizi”nin yapımını analiz ederek normalleşme sorununu ele aldı. Bu araştırmanın amacı, Arap dramasını kökeni ve önemi, biçimleri ve türleri açısından tanımlamak ve Arap televizyon dramasına ışık tutmaktı. Özellikle Ortadoğu'nun en büyük televizyonunda. MBC kanalları, Arap-İsrail normalleşmesi olgusunu kavram ve tezahürler, riskler ve gelecek açısından tanımlamanın yanı sıra, normalleşme dramını kavram, tehlike, biçimler ve yöntemler açısından tanımlamak ve ortaya çıkarmaktır. Karakterler arasındaki diyalogun kullanımı yoluyla normalleştirmeyi ayrıntılı olarak ele alan ana sahneler, tam olarak sunumu ve analizi ve bu sırada iki dizinin her biri tarafından ele alınan tarihsel ve sanatsal hataları ve İsrail'in kapsamını ortaya çıkardı. Ve Arap medyasının ilgi ve konumu iki dizinin tepkilerini tartışarak. Eleştirel ve tümdengelimli bir analitik görüşe göre her iki tarafta bir eylem ve ana dramatik bölümlerin hikâye, olay örgüsü, karakterler, düğümü veya sonucu çözme ve daha sonra bunları Körfez üretim tarafı ile birbirine bağlama açısından bir analizi. Onun hedefleri. Birinci bölümde drama başlığı altında dramanın ortaya çıkışı ve önemi birinci bölümde ele alınırken, ikinci bölümde dramanın biçimleri ve türlerinden bahsedilmiş, üçüncü başlıkta televizyon draması ve Arap draması ele alınmıştır (MBC kanal grubu). İkinci bölümde Arap-İsrail normalleşmesini ele aldım. Birinci bölümde normalleşme kavramını ve İsrail işgali ile tezahürlerini, ikinci bölümde ise normalleşmenin tehlikelerini ve İbrahim Anlaşması sonrası geleceğini ele aldım. Üçüncü konuya gelince, kavramı, tehlikesi, biçimleri ve yöntemleri açısından normalleşme dramından bahsetmiştim. Son olarak üçüncü bölüm, Ümmü Harun dizisi ve“Çıkış 7”dizisi başlığı altında yer aldı. İlk konu iki dizideki tarihi hataları ele alırken, ikinci konu İbrani ve Arap medyasının diziye olan ilgilerinden bahsederken, üçüncü başlıkta her iki diziye eleştirel, analitik ve tümdengelimci bir bakış açısı ve konu ile ilgili konular ele alındı. Dördüncüsü, iki dizinin ana dramatik bölümlerinin (hikâye, olay örgüsü, karakterler, düğümü çözme veya sonuç) açısından bir analizi ve ardından bunları Körfez üretim tarafı ve hedefleri aracılığıyla birbirine bağlamaktı. Sonuç olarak ise, genel bir özet ve araştırmada ele alınan tüm yukarıdakilerin bir özeti ve ortaya konan problemin cevabıydı ve ayrıca ulaşılan sonuçları ve önerileri, indeksleri, kaynakları ve referansları içeriyordu.
Özet (Çeviri)
The research discussed the problem of normalization by analyzing the production of two dramas,“series”that were produced and shown through the largest television network in the Middle East in the month of Ramadan for the year 2020, which usually tops the scenes of this month with the highest views and interests, whether at the global or Arab level, because of their impact The aim of this research was to identify Arab drama in terms of origin and importance, and its forms and types, and to shed light on Arab television drama, especially on the largest television in the Middle East. MBC channels, as well as to identify the phenomenon of Arab-Israeli normalization in terms of concept and manifestations, risks and the future, and to identify the drama of normalization in terms of its concept, danger, forms and methods, and to reveal the main scenes that dealt with normalization in detail through the use of dialogue between characters, its presentation and analysis in full and from During which he revealed the historical and artistic errors that were dealt with by each of the two series, and the extent of the Israeli and Arab media's interest and position by discussing the responses of the two series. An act on both sides, according to a critical and deductive analytical view, and an analysis of the main dramatic parts in terms of: the story: lot, characters, solving the knot or conclusion, and then linking them through the Gulf production side and its goals.