Media's effect on political opinions during Arap Spring in comparison to Israel occupation in Palestine
İsrail'in Filistin'deki işgaline kıyasla Arap Baharı döneminde siyasi görüşlere medya etkisi
- Tez No: 814671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ GÜRGEN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezimde, sosyal medyanın son on yılda (10 yıl) artan rolü nedeniyle sosyal medyanın siyasi görüşleri, fikirleri ve görüşleri değiştirme kabiliyetine ve dünya çapındaki önemli rolüne odaklandım. Ve ana fikri netleştirmek için Tunus, Mısır, Suriye gibi Arap ülkelerinden ve tabii ki Filistin medyasından örneklere yer verdim. Gençlerin kültürel, edebi ve siyasi görüş alışverişinde bulunduğu sosyal medyada insanlar arasında farkındalık artmış gibi görünüyor ve son zamanlarda sosyal ağ sitelerinin Arap bölgesindeki birçok genç için ayrılmış boş bir alan haline geldiği anlaşıldı. siyasi, ekonomik ve sosyal koşulların iyileştirilmesi ve dolayısıyla Tunus, Mısır, Yemen ve Suriye'de örgütlenen rejimlere karşı sayfaların kurulması ve diğer Arap ülkelerine ulaşması talebiyle fikir alışverişinde bulunmaya. Sonuç olarak, bazı politikacılar bu araçları insanlarla iletişim kurmak ve onlarla doğrudan bir ilişki kurmak için kullandılar çünkü sosyal paylaşım siteleri kitleleri harekete geçirmede ve kamuoyunu şekillendirmede en önemli motor olarak kabul ediliyor. Rejimler bile sosyal paylaşım sitelerini kontrol etmeye çalıştı ama hepsi nafile, çünkü sosyal medya merkezi değil ve yerinde kontrol edilemiyor. Gazetenin devamında, Filistin medyasından, kökenlerinden, gerçekleri haber yapmadaki rolünden ve ona karşı uygulanan adaletsizlikten ve Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı ülkelerden, işgal medyasının sınırsız desteğiyle, Filistin medyasından bahsettim. tüm imkanlarıyla gerçekleri çarpıtarak, emellerine ve sömürge rejimine hizmet eden bir imaj aktarmaktadır. Etkileyenler, gazeteciler ve medya öncüleri, İsrail işgalinin öldürme, yerinden etme, evleri yıkma ve katliamlar yapma gibi çeşitli biçim ve türlerdeki suçlarını gözden geçirerek gerçekleri vurgulamak ve olduğu gibi aktarmak için çalıştılar. Bir medya muhalefet aracı olarak sosyal medya platformlarına yapılan yatırım, Batılı ve Amerikan sömürge ülkelerini sosyal medyadaki Filistin içeriğini kısıtlamaya yönlendiren Siyonizm'i destekleyen geleneksel medyanın açığa çıkmasına da katkıda bulundu.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I focused on social media's ability to change political views, ideas, and opinions, due to the growing role of social media during the last decade (10 years), and about its important role worldwide. And to clarify the main idea, I have included examples from Arab countries like Tunisia, Egypt, Syria and for sure, the Palestinian media. It seems that awareness has increased among people on social media, where young people are exchanging cultural, literary and political views, and it has recently been settled that social networking sites have become, for many young people in the Arab region, a free space dedicated to exchanging their opinions to demand improvement of the political, economic and social conditions, hence the establishment of pages opposing the regimes, which were organized in Tunisia, Egypt, Yemen and Syria, reaching other Arab countries. As a result, some politicians used these means to communicate with people and build a direct relationship with them because social networking sites are considered the most important engine in mobilizing the masses and shaping public opinion. Even the regimes tried to control social networking sites, but all in vain, because social media is not centralized and cannot be controlled on the spot. Next in the paper, I talked about the Palestinian media, about its origins and its role in reporting facts and about the injustice practiced against it, and that with unlimited support from the United States of America and Western countries, the media of the occupation, with all its means, falsifies facts and conveys an image that serves its goals and its colonial regime. Influencers, journalists, and media pioneers have worked to highlight the facts, and convey them as they are, reviewing the crimes of the Israeli occupation, in their various forms and types, such as killing, displacement, demolishing homes, and committing massacres. The investment in social media platforms, as a means of media opposition, also contributed to exposing the traditional media supporting Zionism, which led Western and American colonial countries to restricting Palestinian content on social media.