Israel's media discourse in Arabic on social networks regarding the issue of Jerusalem
İsrail'in Kudüs sorunu hakkında sosyal medya platformlarındaki Arapça söylemi
- Tez No: 740605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Radio and Television, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışma, özellikle Amerikan Yönetimi'nin Kudüs'ü“İsrail”devletinin başkenti olarak tanımasından önce ve sonra, sosyal medya ağlarında İsrail-Arapça medyanın Kudüs'e ilişkin söyleminin özelliklerini belirlemeyi amaçladı. Bu betimsel araştırmanın doğası gereği araştırmacı üç metodoloji kullanmıştır; anket çalışması yaklaşımı, söylem analizi yaklaşımı ve karşılıklı ilişkileri inceleme yaklaşımı. Araştırma araçları içerik analizi formu, söylem analizi formu ve görüşmeden oluşmaktadır. Facebook'taki çalışma örnekleminin büyüklüğü (255), ve“İsrail Arapça konuşuyor”sayfasında yayınlanan (165) tweet ve Benjamin Netanyahu'nun web sayfasında (90) tweet gönderiyi içeriyordu, 11/11/2017 ile 30/4/2018 tarihleri arasında geçerlidir. Çalışma, Kudüs'teki Yahudi yerleşiminin (İsrail) söyleminin önceliklerinden biri olduğu ve Kudüs'ün (İsrail) başkenti ilanını meşrulaştırmadaki en önemli hedeflerinden biri olduğu sonucuna varmıştır. Dezenformasyon ve müstehcenlik, İsrail medyasının söylem stratejilerinde en üst sırada yer aldı.“İsrail”söyleminde Kudüs'e yönelik mantıksız argümanlar hareket ettiğinden, inkar da en üst düzeydeydi. Amerika Birleşik Devletleri uluslararası aktörler arasında ilk sıradaydı ve (İsrail) medya söyleminin referans çerçevelerinde dini referans ön plandaydı. Çalışma, Kudüs şehrinin sorunlarının desteklenmesini, Kudüslülere yerel, Arap ve uluslararası destek sağlanmasını, Filistin halkının toprakları üzerindeki yasal yetkilerinin oluşturulması, sosyal medya platformlarında kullanılan Filistin medya söyleminin yenilenmesi ve geliştirilmesi, ve“İsrail”anlatısının yarattığı çarpıtmalarla yüzleşmek için uzmanlaşmış bir Filistin medyası kadrosu geliştirmek önerildi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the features, and characteristics of the media discourse (Israeli) in the Arabic language on social communication networks towards Jerusalem, specifically, before, and after the US administration recognized it as the capital of the State of Israel, Three objectives emerge from this goal: the first relates to the analysis of content and form, the second: analyzes the discourse, and the third is to a methodological comparison. The study belongs to descriptive research due to the nature of the study, and that, the researcher used three different approaches, namely, the survey studies approach, the discourse analysis approach, and the corresponding relationship study approach. The study tools were the content analysis form, the discourse analysis form, and the interview tool, where the size of the study sample on Facebook and Twitter was (255) posts, and tweets, amounting to (165) posts on the Israel page that speaks Arabic, (90) tweets on Benjamin Netanyahu's page from 1/11/2017 until 30/4/2018. The study concluded that settlement in Jerusalem was one of the priorities of the (Israeli) discourse, and the most important objectives of the speech were to legitimize the declaration of Jerusalem as the capital of (Israel), disinformation and obfuscation came at the forefront of the media discourse methods, and falsity was ranked at the highest level as one of the irrational paths of demonstration in the Israeli discourse towards Jerusalem, and the United States was at the forefront of international actors in which the religious reference came to the fore in the frames of reference for the (Israeli) media discourse. The study recommended supporting the issues of the city of Jerusalem, providing local, Arab, and international support for Jerusalemites, legally establishing the jurisdiction of the Palestinian people over their lands, renewing the Palestinian media discourse used on social media platforms, and developing a specialized Palestinian media cadre to review what the Israeli narrative has distorted.