İnternet bağımlılık ölçeğinin kısa formunun Klasik Test Kuramına göre elde edilmesi
Obtaining the short form of the internet addiction scale according to Classical Test Theory
  1. Tez No: 692685
  2. Yazar: HALİT ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı,“İnternet Bağımlılık Ölçeği”nin(İBÖ) kısa formunun Klasik Test Kuramı'na göre elde edilmesidir. Korelasyonel olarak yapılan bu çalışmada uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 394 kişi bulunmaktadır. Araştırmada Nichols ve Nicki (2004) tarafından geliştirilen İBÖ'nün Kayri ve Günüç (2009) tarafından Türkçeye uyarlanmış formu kullanılmıştır. İBÖ'nün ölçüt geçerliğini kontrol etmek için Coşkun (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan“Etkileşim Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Kullanılan ölçeğin normallik varsayımı, açımlayıcı faktör analizi, Pearson korelasyon katsayısı, güvenirlik belirlemede kullanılan Cronbach alfa (α) katsayısı için SPSS 24; doğrulayıcı faktör analizi için SPSS AMOS ve ölçeğin uzun formundan elde edilen puanlar ile en yüksek korelasyonu veren kısa formların madde kombinasyonlarını tespit etmek için R paket programı kullanılmıştır. Elde edilen korelasyon puanları arasındaki farkın manidarlığı için Fisher Z istatistiği Excel 2016 programında hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, İBÖ'nün faktör analizi ve ölçek toplam puanlarıyla en yüksek korelasyonu veren madde kombinasyonlarının seçilmesi yöntemiyle kısa formunu elde etmenin, ölçeğin açıkladığı toplam varyansı artırdığı, uzun formun yapısını koruduğu tespit edilmiştir. Faktör analizi ve ölçekten elde edilen toplam puan ile en yüksek korelasyonun elde edildiği madde kombinasyonu ile elde edilen kısa formlar birbirine benzer psikometrik özellikler göstermiştir. İBÖ'nün nihai olarak faktör analizi ve toplam puanla en yüksek korelasyona sahip maddeler yöntemine göre 6 maddeli olarak kullanılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to obtain the short form of the“Internet Addiction Scale”(IAS) according to the Classical Test Theory. In this correlational study, there are a total of 394 people selected by convenient sampling method. The Turkish version of the IAS developed by Nichols and Nicki (2004) and adapted to Turkish by Kayri and Günç (2009) was used in the study. The“Interaction Anxiety Scale”adapted into Turkish by Coşkun (2009) was used to check the criterion validity of the IAS. SPSS 24 for the normality assumption of the scale used, exploratory factor analysis, Pearson correlation coefficient, Cronbach alpha (α) coefficient used to determine reliability; SPSS AMOS was used for confirmatory factor analysis and R package program was used to determine the item combinations of the short forms that gave the highest correlation with the scores obtained from the long form of the scale. Fisher Z statistics were calculated in Excel 2016 program for the significance of the difference between the obtained correlation scores. According to the results obtained, it was determined that obtaining the short form of the IAS by factor analysis and selecting the item combinations that gave the highest correlation with the scale total scores increased the total variance explained by the scale and preserved the structure of the long form. The short forms obtained by factor analysis and the combination of items with the highest correlation with the total score obtained from the scale showed similar psychometric properties. Finally, it was deemed appropriate to use the IAS with 6 items according to the method of factor analysis and the items with the highest correlation with the total score.