Demografik özellikler ve örgütsel sinizm ile sosyal kaytarma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between demographic characteristics and organizational cynicism and social loafing
  1. Tez No: 692693
  2. Yazar: ESRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireyin aynı ya da farklı kurumda çalışmasının önemli bir değişken olmadığı, asıl üzerinde durulması gereken noktanın, kolektif çalışmanın önemli olduğu örgütlerde bireylerin özverili çalışması kurumsal aidiyet duygusunun oluşmasını sağlamaktadır. Bu durum, çalışan personelin iş doyumunun artmasına ve örgütün ise hedeflediği başarı çizgisine ulaşmasına pozitif yönde katkı sağlamaktadır. Örgüt yöneticilerinin ve çalışanlarının birbirlerine karşı sergiledikleri bilinçli ya da bilinçsiz davranışlar, kurumu ve kişileri doğrudan etkileyerek hayal kırıklığı ve başarısızlık gibi istenmeyen durumları ortaya çıkarmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, örgütsel sinizm ve sosyal kaytarmanın ortaya çıkmasına neden olan sebeplerin neler olduğunu belirlemek, bireylerin ve örgütlerin üzerinde ne ölçüde etki bıraktığını tespit etmek ve bu iki değişkenin negatif etkisini pozitif etkiye dönüştürmek için yöneticilerin yapması gereken kriterlerin neler olduğunu öğrenmek üzerinedir. Araştırmanın örneklemini Kayseri ili sınırları içerisinde ikamet eden farklı sektörlerde çalışan 371 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, demografik değişkenler ile güvenirliği daha önceden test edilmiş iki ölçek kullanılarak toplanmış ve SPSS 22 programı ile analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda çalışanların algı düzeylerinin orta derecede olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm düzeyinin ve sosyal kaytarma davranışının cinsiyet, yaş, mesleki çalışma yılı, şu an bulunduğu kurumda çalışma süresi değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturmadığı; medeni durum değişkenine göre anlamlı fark oluşturduğu görülmüştür. Gelir durumu ve eğitim düzeyi değişkeninin; örgütsel sinizm boyutları ile arasında anlamlı bir farklılık olduğu, ancak çalışma arkadaşı sosyal kaytarma algısı ile herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Yapılan analiz sonuçları çerçevesinde örgütsel sinizm boyutları ve sosyal kaytarma arasında pozitif yönde, güçlü düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Çoklu ve basit doğrusal regresyon analizi sonucunda örgütsel sinizm boyutlarının ve çalışma arkadaşı sosyal kaytarma davranışının karşılıklı birbirlerini etkiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The point that should be pointed is that it is not an significant varinble that the individual works in the same or different institutions, in organizations where collective work is important, the self-sacrificing work of individuals ensures the formation of a sense of corporate belonging. This situation contributes positively to the increase in the job satisfaction of the employees and the achievement of the organization's targeted success. The conscious or unconscious attitude of organizational managers and employees towards each other directly affect the institution and people, revealing undesirable situations such as disappointment and failure. The aim of this study is to determine what causes organizational cynicism and social loafin to happen, determine the extent to which has an impact on individuals and organizations, what managers need to know to convert the negative effect of these two variables into a positive effect. The sample of my research consists of 371 participants working in different sectors from residence within the borders of Kayseri province. The data used in the research are collected using demographic variables and two scales whose reliability was previously tested and analyzed with SPSS 22 program. As a result of the research, it was determined that the perception levels of the employees were moderate. The level of organizational cynicism and social loafing behavior by gender, age, years of work does not make a signifi cant difference according to the variable of working time in the current institution but it was seen that there was a significant difference according to the marital status variable. There is an important difference between the variables of income status and education level with organizational cynicism but it was founded that there was no important difference between the perception of social loafing and colleague. Within the framework of the analysis results, it is seen that there is a strong and significant positive relation ship between organizati onal cynicism dimensions and social loafing. As a result of multiple and simple linear regression analysis it has been determined that organizational cynicism dimensions and colleague social loafing beha viour mutually affect each other.