Demanslı bireylere bakım verenlerin uyku kalitesi ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
Examination and determine the affects of sleep quality of caregivers of people with dementia
  1. Tez No: 692699
  2. Yazar: BURCU ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AKPINAR SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, demanslı bireylere bakım verenlerin uyku kalitesi ve etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel, kestirimsel araştırma tasarımına uygun şekilde yapılmıştır. Araştırma Şubat – Temmuz 2019 tarihleri arasında DEUTF Geriatri Bilim Dalı Yaşlanan Beyin Polikliniği ve Nöroloji Anabilim Dalı Demans Polikliniğine başvuran demans hastasına bakım veren 119 aile üyesiyle yürütülmüştür. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak; Demografik veri toplama formu, MMT, NPE, GYA, EGYA, BDÖ, ASÖ, CKÖ, BVY ve PUKİ kullanılmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bakım verenin uyku kalitesiyle ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. İlişkili faktörlerin uyku kalitesini ne kadar yordadığını anlamak amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. G-power 3.1 programında, etki büyüklüğü d=0.15 (orta etki), anlamlılık düzeyi 0.05'den küçük, örneklem sayısı 119, regresyon analizinde 8 değişken baz alınarak araştırmanın gücü %85 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done in accordance with the design research predictive, cross-sectional, descriptive that was performed to examine affecting factors and sleep quality of caregivers of people with dementia. The study was conducted with caregivers of dementia patients who applied to DEUTF Geriatrics Department Aging Brain Polyclinic and Neurology Department Dementia Outpatient Clinic between February and July 2019. As data collection tools in this study; Demographic data collection form, MMT, NPE, GYA, EGYA, BDI, ASÖ, CKÖ, BVY and PSQI were used. SPSS 25.0 program was used to evaluate the data in the study, and multiple regression analysis was performed to determine the factors affecting the sleep quality of the caregiver. In the G-power 3.0 program, the effect size was evaluated as d = 0.15 (medium effect), the significance level was less than 0.05, the sample number was 119, and the correlation power as r = 85% based on 8 variables in regression analysis. In the study, it was found that the sleep quality of caregivers of individuals with dementia was poor (average PSQI score of 10.70 ± 3.663), that the introductory characteristics of dementia individuals and their caregivers did not affect the sleep quality of caregivers; It was concluded that the SMMT(p=0,000), GYA(p=0,010), EGYA(p=0,000) and NPE(p=0,001) scores of individuals with dementia and the BDÖ(p=0,000), ASÖ(p=0,000), CKÖ(p=0,000) and BVY(p=0,000) scores of the caregivers were affected. In addition, according to the results of the regression analysis conducted in the study; standardized mini mental test, neuropsychiatric inventory, instrumental daily life activity, daily life activity of individuals with dementia; Caregivers' perceived stress, caregiver burden, depression, and Charlson comorbidity scale together are significant predictors of caregiver sleep quality (F = 17.020; p = 0.000