An analysis of the speech act of complaint in English as a lingua franca (Elf): A discourse-pragmatic study of a corpus from Tripadvisor
Ortak dil olarak İngilizce'de şikayet söz-eylemi analizi: Tripadvisor derleminde söylem-edimbilimsel bir çalışma
  1. Tez No: 692711
  2. Yazar: NUR YAĞMUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı TripAdvisor adlı seyahat platformunun çevrimiçi yorumlarına odaklanarak ortak dil olarak İngilizce kullanıcılarının bilgisayar ortamlı iletişim bağlamında şikayet söz-eylemini gerçekleştirirken tercih ettikleri stratejileri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, dünyanın birçok farklı şehrinde bulunduğunu belirten şikayetçiler tarafından yazılmış 1810 şikayetten oluşan bir derlem (yaklaşık 340,000 kelime) belirli bir örnekleme çerçevesi içinde oluşturulmuştur. Belirttikleri konumlar esas alınarak, bu çalışmadaki şikayetçiler Kachru'nun Dünya İngilizceleri modeline göre kategorize edilmiştir. Ortak dil olarak İngilizce kullanıcılarının sergilediği stratejileri saptamak ve şikayetçi grupları arasındaki strateji farlılıklarını istatistiksel olarak kıyaslamak için, karma yöntemli veri analizi uygulanmıştır. Nitel analiz literatürdeki mevcut şikayet strateji sınıflamalarına dayanarak oluşturulan bir kodlama taslağının ve bir nicel veri analizi programının yardımıyla yürütülmüştür. Bu analiz şikayetçiler tarafından kullanılan stratejilerin sıklıklarını göstermiştir. Nicel analizde de istatiksel benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmak için bu sıklıklara Pearson ki-kare testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının literatürde henüz derinlemesine ele alınmayan 3 önemli dilbilimsel alana (ortak dil olarak İngilizce, bilgisayar ortamlı iletişim ve şikayet söz-eylemi) ışık tutacağına ve İngilizce şikayet söz-eyleminin öğretimi hakkında kılgısal çıkarımlar ortaya koyacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the strategies that English as Lingua Franca (ELF) users prefer while performing the speech act of complaint in a specific computer-mediated communication (CMC) context— focusing on online reviews of a popular travel platform called TripAdvisor. In accordance with this purpose, a corpus (approximately 340,000 words) consisting of 1810 complaints written by complainers, who claim to be in several various cities all around the world, was compiled within a certain sampling frame. Based on their claimed locations, the complainers in the study are categorized according to Kachru's World Englishes model. In order to identify the complaint strategies performed by ELF users and statistically compare strategic discrepancies among complainer groups, a mixed method data analysis was employed. The qualitative analysis was conducted with the help of a coding scheme which was developed based on the available complaint strategy taxonomies in literature and a qualitative data analysis tool. This analysis yielded the frequencies of strategies applied by complainers. For the quantitative analysis part, Pearson's chi square test was employed to these frequencies to reveal statistical similarities and differences. The findings of this study are believed to shed light on 3 important linguistic fields which have not been thoroughly investigated in the literature yet (ELF, CMC, speech act of complaint) and put forward some practical implications regarding the teaching of speech act of complaints in English.