An investigation on the sociolinguistic competence of English language teacher trainees: A comparative study on native and non-native English speakers
İngilizce öğretmen adaylarının sosyal-dil becerilerinin incelenmesi: Ana dili İngilizce olan ve olmayan konuşmacılar arasında kıyaslamalı bir çalışma
  1. Tez No: 333501
  2. Yazar: NİHAL KOLUKIRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ULUÇ İŞİSAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen, İngilizce Öğretmenliği 4. sınıf Türk öğrencilerinin sosyal dil becerilerini, ana dili İngilizce olanlarla kıyaslayarak incelemektir. Çalışmaya 50 Türk 25 Amerikalı öğrenci katılmıştır. Çalışma, aynı sosyal durumda iki farklı dinleyici değişkeni (üst-eşit ve ya tanınan-tanınmayan) için (1) kullanılan reddetme ve şikâyet etme stratejilerindeki farklılıklar, (2) kullanılan kip belirteçleri arasındaki farklar ve (3) performansların ana dili İngilizce olan bir dinleyicinin nasıl algılandığı olmak üzere üç farklı açıdan yürütülmüştür. Veriler hem nitel hem de nicel olarak iki şekilde toplanmıştır; nitel analiz olarak, 3 reddetme ve 3 şikâyet etme olmak üzere, 6 eşli durumdan yani toplamda 12 durumdan oluşan bir Söylem Tamamlama Testi kullanılmıştır. Her bir durum için bütün katılımcıların cevapları kodlanmış, SPSS programında analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Nicel analiz ise bir iletişimsel beceri ölçeği ile yapılmıştır. Amerikalı bir puanlayıcı Türk öğrencilerinin cevaplarını 5-puanlı ölçeğe göre, sosyokültürel, sosyo-dilbilimsel ve stil uygunluğu kriterleri bakımından değerlendirmiştir. Sonuçlar, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin farklı çeşitlerde konuşma stratejileri ve kipleri kullanabildiğini, fakat içerik bakımından ana dili İngilizce olanlardan farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıyeten, onların sosyopragmatik hatalara yol açabilecek derecede bazı sosyodilbilimsel ve sosyokültürel bilgilerden yoksun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate sociolinguistic abilities of Turkish EFL learners who studied in 4th grade of ELT departments in comparison to native speakers of English. 50 Turkish and 25 American students participated in the study. The study was carried out in three aspects: (1) The differences of refusal and complaint strategies , (2) the differences in modality markers and (3) how their performances were perceived by a native interlocutor for the same social situations with two variables of interlocutors: higher ? equal, familiar ? unfamiliar. The data were collected qualitatively and quantitatively by means of two tools; a DCT involving 6-paired situations with two interlocutors, in total 12 items, separated as 3 refusal and 3 complaint situations was used for the qualitative analysis. The responses of all participants for each pair were coded, analysed and compared in SPSS program. Quantitative analysis was done by a communicative rating scale. An American rater graded Turkish students? responses according to the 5-point scale to assess their performances in sociocultural, sociolinguistic and register appropriateness criteria. The results showed that Turkish EFL learners could use a range of speech act strategies and modality markers, but they deviate from native speakers in content. Also it was seen that they lacked some sociolinguistic and sociocultural knowledge that might cause sociopragmatic failure.