Subjektif tinnituslu hastalarda tinnitus derecesi ve engellilik düzeyi ile hematolojik parametrelerin ilişkisinin incelenmesi
Correlation of tinnitus severity index and tinnitus handicap inventory with hematological parameters in patients with subjective tinnitus
  1. Tez No: 692714
  2. Yazar: DEMET YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dışarıdan herhangi bir uyarı olmadan kulaktan duyulan sese tinnitus yani kulak çınlaması denilmektedir. Kulak burun boğaz polikliniğinde oldukça sık görülen şikayetlerden birisidir ve toplumda görülme oranı yüksektir. Tinnitus sadece hasta tarafından duyulabiliyorsa, sübjektif tinnitus olarak sınıflandırılır. Biz bu çalışmamızda, hastalardaki sübjektif tinnitus şikayetlerinin ağırlığını, tinnitus derece endeksi (TSI) ve tinnitus engellilik derecesi (TED) ile değerlendirerek, hematolojik parametreler olan nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (PLR), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW) ile korelasyonuna baktık. Çalışmaya 25 (%56,8) erkek, 19 (%43,2) kadın olmak üzere 44 subjektif tinnituslu hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 42,3 ± 14,8 yaş idi. Hastaların TSI ile NLR, PLR, PDW ve MPV değerleri arasındaki korelasyon değerlendirildiğinde NLR ve PLR arasında istatistiksel anlamlı düzeyde bir korelasyon saptanmadı.(p>0,05). TSI ile MPV ve PDW arasında ise istatistiksel olarak zayıf düzeyde pozitif yönlü bir ilişki vardı. (p0,05). TED ile MPV ve PDW arasında ise istatistiksel olarak zayıf düzeyde pozitif yönlü bir ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
The perception of sound without any external stimulation is called tinnitus. This is one of the most frequent complaints in outpatient clinic of otorhinolaryngology with high prevalence in the community. If the tinnitus can only be heard by the patient, it is classified as subjective tinnitus. In this study, we evaluated the severity of subjective tinnitus complaints in patients with tinnitus severity index (TSI) and tinnitus handicap inventory (THI), and correlated these symptom scores with hematological parameters such as neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), platelet / lymphocyte ratio (PLR), mean thrombocyte volume (MPV) and platelet distribution width (PDW). 44 subjective tinnitus patients, 25 (56.8%) male and 19 (43.2%) female were included in the study. The mean age of the patients was 42.3 ± 14.8 years. When the correlation between TSI and NLR, PLR, PDW and MPV values of the patients were analyzed, no statistically significant correlation was found between TSI, NLR and PLR (p> 0.05). However, there was a statistically weak positive correlation between TSI, MPV and PDW. (p 0.05). There was a statistically weak positive correlation between THI, MPV and PDW.