Neoliberal kent politikaları bağlamında inşaat işçilerinin gündelik hayat pratikleri: Çanakkale/Merkez örneği
Daily life practices of construction workers in the context of neoliberal city policies: The case of Çanakkale
  1. Tez No: 692732
  2. Yazar: NAGEHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmanın konusu, neoliberalizm ile inşaat işçilerinin gündelik hayat pratikleri arasındaki etkileşimdir. Çalışmanın amacı ise, Türkiye'de uygulanan neoliberal kent politikalarının, Çanakkale'de çalışan inşaat işçilerinin çalışma koşulları, sosyal hayatı ve mesleki kimlik algılarını nasıl etkilediği ve bu bağlamda katılımcıların inşaat işçisine yüklediği anlamı ortaya koymaktır. Araştırmanın arka planında, neoliberalizm, kent politikaları ve gündelik hayat sosyolojisine dair kuramsal yaklaşımlar ve genel hatları ile Türkiye'nin neoliberal dönüşümüne yer verilmiştir. Araştırma, gelişmekte olan Çanakkale kentinin hızlı fiziksel ve toplumsal dönüşümlere sahne olduğu merkez ilçesinde çalışan, inşaat işçilerini kapsamaktadır. Bu bağlamda 19 katılımcı ile yarı-yapılandırılmış sorulardan oluşan mülakat gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler ile Türkiye'de uygulanan neoliberal ekonomi politikaları arasındaki ilişki nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların esnek ve geçici çalışma rejimi altında güvencesizleştirildikleri ve bu durumun katılımcıların fiziksel ve ruhsal sağlığını, sosyal hayata katılımlarını ve mesleğin toplumsal statüsünü olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Tüm bunlar katılımcıların, sınıf bilinci ve mesleki algılarına zarar vermekle kalmamış, inşaat işçisi olarak kendileri“ötekileştirilmiş”bir konumda hissetmelerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the interaction between neoliberalism and the daily life practices of construction workers. The purpose of the research is to reveal how the neoliberal urban policies implemented in Turkey affect the working conditions, social life and professional identity perceptions of the construction workers working in Çanakkale and in this context, the meaning that the participants attribute to the construction worker. In the background of the research, the theoretical approaches to neoliberalism, urban politics and the sociology of everyday life, and Turkey's neoliberal transformation are given in general terms. The research covers construction workers working in the central district of the developing city of Çanakkale, where rapid physical and social transformations take place. In this context, an interview consisting of semi-structured questions was conducted with 19 participants. The relationship between the data obtained as a result of the interviews and the neoliberal economic policies implemented in Turkey was analyzed within the framework of qualitative research methods. As a result, it has been revealed that the participants are insecure under the flexible and temporary working regime and this situation negatively affects the physical and mental health of the participants, their participation in social life and the social status of the profession. All of this not only damaged the class consciousness and professional perceptions of the participants, but also caused them to feel“marginalized”as construction workers.