Designing an expressive arts therapy curriculum to support the social-emotional learning skills of Syrian refugee students in Turkey: A validation study
Türkiye'deki Suriyeli mülteci öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme becerilerini destekleyemeye yönelik dışavurumcu sanat terapisi temelli bir müfredat geliştirilmesi: Geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 692737
  2. Yazar: ALİ EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada sekiz haftalık bir müfredat geliştirmek ve geliştirilen müfredatı değerlendirmek için öğretim tasarımı özellikleri kullanıldı. Müfredat, Türkiye'deki Suriyeli mülteci öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme (SDÖ) becerilerini geliştirmelerine destek olmak için tasarlandı. Bu amaç doğrultusunda müfredatta dışavurumcu sanat terapisi (DST) adı verilen bir teknik kullanıldı. Müfredat, bu tekniği okul ortamında daha doğru ve amaçlı bir şekilde uygulamak isteyenler için ayrıntılı bir kılavuz niteliği taşır. Müfredatın geçerliliğini sağlamak için, farklı alanlardan bir grup uzmana programın çeşitli yönleriyle ilgili görüşlerini belirtmeleri için birtakım açık uçlu sorulardan ve beşli Likert ölçeğinden oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları müfredatta yer alan dışavurumcu sanat aktivitelerinin uygulanabilir ve etkili olduğunu ve bu müfredatın okul ortamında uygulanması durumunda Suriyeli mülteci öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin geliştirilmesi konusunda faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The researcher used aspects of instructional design in this study to develop and evaluate an eight-week curriculum designed to help improve social-emotional learning (SEL) skills of Syrian refugee students in Turkey. In this aspect, the researcher incorporated a technique called Expressive Arts therapy (EXA) into the curriculum and provided a clear guideline to those wanting to implement EXA in a more purposeful and rigorous way in the school setting. To ensure the validity of the curriculum, a mixture of open-ended and a five-point Likert scale questionnaire was administered to investigate the perceptions of a group of experts from different fields about various aspects of the curriculum. Data analysis involved descriptive statistics of the quantitative data along with content analysis of the participants' written comments. the results of this study indicated that the EXA activities in the curriculum were feasible, effective and implementing this curriculum in the school setting would be beneficial to promote SEL skills of Syrian refugee students.