Ali Suad'ın hayatı ve eserleri
Ali Suad's life and works
- Tez No: 692743
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ali Suad, yaşadığı dönemde pek çok dergi ve gazetede yazılar yazmış, bununla birlikte basılı kitapları da bulunan bir meşrutiyet aydınıdır. Aynı zamanda Mekteb-i Mülkiye mezunu bir idarecidir. Şiir, hikâye, gezi yazısı, edebi tenkit yazıları, iktisat ve belediyecilik gibi konularda fikir yazıları başta olmak üzere pek çok konu ve türde telif ve tercüme eserleri mevcuttur. Fakat yazarın hem kendi zamanında hem de günümüzde en çok dikkat çeken eseri seyahat yazıları olmuştur. Ali Suad, birkaç çalışma dışında edebiyatımızda bilinmeyen bir isimdir. Yapılan araştırmada edebî hayatı ve eserleri hakkında bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında öncelikle Meşrutiyet dönemi ve sonrasında gelişen edebi hareketler hakkında kısa bir bilgi verilecektir. Daha sonra yazarın biyografisi, Serveti Fünun ve Fecri Ati hareketlerine yakın diyebileceğimiz yayın hayatı ve edebi çevrelerle ilişkileri verilmiştir. Telif ve tercüme eserleri hakkında bilgi verildikten sonra, eserleri incelenmiştir. Hikâyeleri sırasıyla olay örgüsü, tema, şahıs kadrosu, mekân, zaman ve dil ve anlatım özellikleri bakımından değerlendirilmiş, şiirleri de tematik olarak sınıflandırıldıktan sonra şiir anlayışı ele alınmıştır. Ardından seyahat yazılarının üstünde durulmuştur. Son olarak ekler kısmında çalışmada yararlanılan bazı arşiv belgeleri ve yazarın basılı eserlerinin kapakları ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Suad is a constitutional intellectual who wrote articles in many magazines and newspapers during his lifetime, and also had printed books. At the same time, he is a graduate of Mekteb-i Mülkiye. There are many types of copyright and translation works on topics such as poems, stories, travel writings, literary criticisms, opinion writings on economics and municipal management. However, the most striking work of the author both in his own time and today has been his travel writings. Ali Suad is an unknown name in our literature except for a few studies. It was seen in the research that there was no study on his literary life and works. In this thesis, first of all, a brief information will be given about the literary movements that developed during the Constitutional Era and after. Later, the biography of the author, his publishing life that we can call close to Servet-i Fünun and Fecri Ati movements and his relations with literary circles are given. After giving information about copyright and translated works, his works were examined. His stories were evaluated in terms of the event pattern, theme, personality, place, time and language and narrative characteristics, respectively, and his poetry understanding was discussed after his poems were classified thematically. Then, travel articles were emphasized. Finally, some archive documents used in the study and the covers of the author's printed works are added in the appendix.