A comparison of Turkey's and Iran's foreign policies towards Yemeni and Libyan wars in the level of regional analysis
Türkiye ve İran'ın Yemen ve Libya savaşlarına yönelik dış politikalarının bölgesel analiz düzeyinde karşılaştırılması
  1. Tez No: 692746
  2. Yazar: ESRA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Arap Ayaklanmalarının patlak vermesinin ardından Libya ve Yemen'de iç savaşlar ortaya çıkmış ve bu durum bölgedeki istikrarsızlığı artırmıştır. Arap olmayan bölgesel aktörler olarak Türkiye ve İran, savaş halindeki ülkelere karşı aktif dış politika izlemiştir. Aktörlerin politikaları ve müdahaleleri, Ortadoğu bölgesel güvenlik kompleksindeki olayların gidişatı üzerinde kritik faktörlerdir. Bu tez Türkiye ve İran'ın bölgedeki iç savaşlara“neden”ve“ne şekilde”dahil olduklarını sorgulamaktadır. Libya ve Yemen savaşlarını değerlendirmeye alarak bölgesel aktörlerin dış politika davranışlarını ve çıkarlarını karşılaştırmalı bir şekilde incelemektedir. Bunu yapmak için bu çalışma, aktörlerin savaşlara dahil olma sürecini, müdahillerin motivasyonlarını, yöntemlerini ve zamanlamalarını dikkate alarak bölgesel boyutta değerlendirmektedir. Motivasyonlar, stratejik çıkarlar ve insani amaçlar olarak belirlenirken, yöntemler ise müdahalelerde güç kullanma durumlarına ve müdahalenin taraflı veya tarafsız olmasına göre sınıflandırılmıştır. Çalışma, bölgedeki düşmanlık/dostluk ilişkilerinin ve aktörlerin dış politika kararlarının bir diğer aktörünki üzerinde etkili olduğu argümanı ile son bulmaktadır. viii Aktörler, bölgesel çıkarları ve gelişmeleri ile ilgili vakalara müdahil olmakta, çıkarlarına göre önceliklerini ve politika araçlarını belirlemektedir
Özet (Çeviri)
Civil wars broke out in Libya and Yemen after the Arab Uprisings and increased the instability in the region. As non-Arab regional actors, Turkey and Iran pursued active foreign policies towards the conflict countries. Their policies and involvements are considerable and critical factors on the courses of events in the Middle East regional security complex. This thesis questions“why”and“in what ways”Turkey and Iran are involved in the civil wars in the region. It examines the regional foreign policy patterns and interests of the actors in a comparative way by putting Libya and Yemen wars into perspective. To do so, this study evaluates the involvement process in the wars of the actors considering the involvers' motives, methods, and timing in a regional perspective. The motives are determined as strategic interests and humanitarian purposes, while the methods are classified as use of force and whether the involvement is biased or non-biased. The study concludes with the argument that the enmity/amity relations in the region and the foreign policy decisions of the actors have impacts on that of the other. The actors involve in the cases regarding their vi regional interests and developments, and they determine their involvement tools and priorities them with respect to their interests.