Impact of capital structure on firm performance - A comparative analysis of developed and developing economies
Serital yapısının şirket performansı üzerindeki etkisi – Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 866643
- Danışmanlar: Prof. Dr. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin imalat sektöründeki firmaların performansına sermaye yapılarının etkisi incelenmiştir. 2012'den 2021'e kadar olan on yıllık bir dönem boyunca, bu ülkelerdeki firmaların sermaye yapısı belirleyicileri üzerine Refinitiv Eikon verileri kullanılarak çalışma yapılmıştır. Sermaye yapısı ile firma performansı arasındaki ilişki, çoklu regresyon modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Performansı değerlendirmek için hisse başına kazanç, varlıklara dönüş oranı ve özsermaye dönüş oranı kullanılmıştır. Uzun vadeli borç sermayeye oranı, kısa vadeli borç sermayeye oranı ve toplam borç sermayeye oranı, sermaye yapısını etkileyen faktörlerdir ve firmaların büyüklüğünü kontrol değişkeni olarak içermektedir. Havuzlu regresyon modeli olarak Sabit Etki Modeli ve Rasgele Etki Modeli, firma performansı (HBE, VAR, VÖE) ile (UZBÖ, KZBÖ, TBÖ) gibi bağımsız faktörler arasındaki bağlantıyı belirlemek için kullanılmıştır. Bu araştırma, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde finansal performans üzerinde borç yapılarının ve kurumsal büyüklüğün etkisini incelemektedir. Gelişmekte olan ülkelerde, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yüksek borç seviyeleri, finansal performans göstergelerini (HBE, VAR, VÖE) önemli ölçüde düşürmektedir, bu sırada firma büyüklüğü bu metrikleri olumlu etkilemektedir. Gelişmiş ülkelerde, borç yapılarının etkisi daha az belirgindir ve mütevazı korelasyonlar göstermektedir. Firma büyüklüğü, finansal performans göstergelerini mütevazı bir şekilde olumlu etkilemektedir. Çalışmamız, bu ilişkilerin karmaşıklığını vurgulayarak, farklı ekonomik bağlamlarda karar vericiler için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of capital structure on firms performance in manufacturing sector of developing and developed countries is studied in this research. Over a ten-year period from 2012 to 2021, work on capital structure determinants of firms inside these countries was conducted by using data from Refinitiv Eikon. The association between capital structure and firm performance is estimated using multiple regression models. Earnings per share, return on assets and return on equity are used to evaluate performance. The long-term debt to capital ratio, short term debt to capital ratio, and total debt to capital ratio are all factors that influence capital structure with the inclusion of a control variable which is the firm size. As a pooled regression model, the Fixed Effects Model and the Random Effect Model were employed to determine the link between firm performance (EPS, ROA, ROE) and independent factors such as (LTDTC, STDTC, TDTC). This research explores the impact of debt structures and corporate size on financial performance in developing and developed countries. In developing nations, high levels of debt, both short-term and long-term, significantly reduce financial performance indicators (EPS, ROA, ROE), while firm size positively affects these metrics. In developed countries, the influence of debt structures is less pronounced, with modest correlations. Firm size has a modest positive impact on financial performance indicators. Our study highlights the complexity of these relationships, providing valuable insights for decision-makers in diverse economic contexts.