Denetim kalitesi ile kazanç yönetimi ilişkisi: Bağımsız denetim şirketleri ve denetim ücretleri üzerine BİST'te bir araştırma
Relationship between audit quality and earnings management: A study on independent audit companies and audit fees in BIST
- Tez No: 952698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Finansal piyasaların güvenilirliği ve şeffaflığı açısından, bağımsız denetim kalitesinin rolü son derece önemlidir. Çünkü yüksek kaliteli bir denetim, finansal raporların gerçeğe uygunluğunu teyit ederek bilgi asimetrisini azaltır ve böylece kazanç yönetiminin olumsuz etkilerini minimize etme potansiyeli taşır. Bağımsız denetim kalitesi ile kazanç yönetimi arasındaki bu ilişki, yatırımcıların doğru ve güvenilir finansal bilgilere erişimi, sermaye piyasalarının etkin ve sağlıklı işleyişi ile genel ekonomik istikrar açısından kritik bir öneme sahiptir. Nitekim bağımsız denetimin sağladığı güvence, paydaşların karar alma süreçlerinde daha bilinçli hareket etmelerini teşvik ederken, şirketlerin de kurumsal yönetim standartlarını yükseltmesine katkıda bulunur. Bu döngü, nihayetinde daha verimli sermaye tahsisine katkıda bulunur. Dolayısıyla, denetim kalitesine yapılan yatırım sadece bir maliyet unsuru olmaktan öte, firmanın şeffaflığını ve piyasa itibarını artıran stratejik bir unsur olarak değerlendirilebilir. Bu tezin temel amacı, bağımsız denetim kalitesinin, işletmelerin kazanç yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de BİST imalat sektöründe 2021-2023 yılları arasında faaliyet gösteren 114 şirketin finansal tablolarından elde edilen 342/yıl verisinden hareketle bağımsız denetim kalitesi ile kazanç yönetimi arasındaki ilişki denetim şirketleri ve denetim ücretleri üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda oluşturulan panel yapı, rassal etkiler ve sabit etkiler modeliyle test edilmiştir. Yapılan ampirik analiz sonucunda ihtiyari tahakkuklar ile denetim firması büyüklüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki kurulamamışken, denetim ücretleri ile ihtiyari tahakkuklar arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın modellerine dahil edilen kontrol değişkenlerinden aktif karlılık (ROA) değişkeni de negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular, özellikle denetim ücretleri aracılığıyla ölçülen yüksek kaliteli denetimin, kazanç yönetimini üzerindeki kısıtlayıcı etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of independent audit quality is extremely important in terms of the reliability and transparency of financial markets. This is because high-quality auditing reduces information asymmetry by confirming the accuracy of financial reports, thereby minimizing the potential negative effects of earnings management. This relationship between independent audit quality and earnings management is critical for investors' access to accurate and reliable financial information, the efficient and healthy functioning of capital markets, and overall economic stability. Indeed, the assurance provided by independent audits encourages stakeholders to make more informed decisions while contributing to companies' efforts to raise their corporate governance standards. This cycle ultimately contributes to more efficient capital allocation. Therefore, investment in audit quality can be considered not merely a cost factor but a strategic element that enhances a company's transparency and market reputation. The primary objective of this thesis is to comprehensively examine the impact of independent audit quality on companies' earnings management practices. To this end, the relationship between independent audit quality and earnings management was examined through audit firms and audit fees, based on 342/year data obtained from the financial statements of 114 companies operating in the BIST manufacturing sector in Türkiye between 2021 and 2023. The panel structure created in this context was tested using a random effects and fixed effects model. The empirical analysis revealed that while no statistically significant relationship was established between discretionary accruals and audit firm size, a negative and significant relationship was found between audit fees and discretionary accruals. Among the control variables included in the research models, the return on assets (ROA) variable was also found to be negative and statistically significant. These findings reveal the restrictive effect of high-quality auditing, measured through audit fees, on earnings management.