Biyomorfik ve veristik sürrealizm'de deformasyon ve dekonstrüksiyon
Deformation and deconstructiveness in biomorphic and veristic surrealism
  1. Tez No: 692784
  2. Yazar: DİLARA İLATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN GÖRENEK BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sürrealist sanatçılar bilinçaltı imgeleri aracılığıyla sanatta yeni bir gerçeklik oluşturmuştur. Sürrealistler, yeni bir dünya özlemi içinde yaşanan dünya gerçekliğinden kaçma isteği duymuş ve bu durum, onları kendi benliklerine itmiş; böylece tüm yaptırımlardan uzak, insana ait öze ulaşmak istemişlerdir.“Biyomorfik ve Veristik Sürrealizmde Deformasyon ve Dekonstrüksiyon”adlı bu çalışmada, sürrealist sanatçıların eserlerinde duygu yansımalarına karşılık gelecek bilinçaltı imgelerini izlemek ve nasıl bir yöntem kullandıklarını araştırmak çalışmanın temel problemidir. Bilinçaltında yatan gerçekliği ortaya çıkartan sanatçıların eserleri, geleneklerin ve kuralların özgür bir şekilde kırılmasını önemseyen avangarda ait deneyimin en çarpıcı örnekleri olmuştur. Bu deneyim, Dadaizmden beslenerek ve psikanalist kuramın araçları kullanılarak yapılmıştır. Sürrealizm akımı içinde resim sanatında izlenen bilinçaltı imgeler ve bu imgelerin resim yüzeyine yansıtılırken hangi yöntemlerin kullanıldığı; otomatizm, oneirizm ve paranoyak eleştirel yöntemlerin nasıl çalıştığını incelenmek bu çalışmanın temel amacıdır. Çalışmada, Sürrealizm akımına ekonomik, politik, sosyal, estetik ve kültürel anlamda etki eden unsurlar ele alınmış; Sürrealizmin hangi temeller üzerinde kurulduğu ve bunu için hangi yöntemlerin kullanıldığı ortaya konulmuştur. Sürrealist ressamların bilinçaltı imgeleriyle yeni bir gerçeklik ortaya koyduklarını; otomatizm, oneirizm ve paranoyak eleştirel yöntem gibi bilinçaltı imgelerin ortaya çıkarılmasında önemli bir role sahip olduğu, tezde hipotez olarak öne sürülmüştür. Ayrıca Sürrealizmin bir ütopya yaratma girişiminin yanı sıra gerçekliği dönüştürmenin yöntem olarak ortaya konulması tezin ana konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Surrealist artists have created a new reality in art through subconscious images. Surrealists felt the desire to escape the reality of the world in yearning for a new world, which pushed them into their own selve; thus, they wanted to reach the essence of man, free from all sanctions. In this study called“Deformation and Reconstruction in Biomorphic and Veristic Surrealism”, it is the main problem of the study to monitor subconscious images that correspond to emotional reflections in the works of surrealist artists and to investigate how they use it. The works of artists who revealed the reality that lies beneath the subconscious have been the most striking example of the experience of the avant-gard, which cares about the free breaking of traditions and rules. This experience was made by feeding on Dadaism and using the tools of psychoanalyst theory. Subconscious images that are viewed in the art of painting in the surrealism movement and how these images are used when projected on the surface of the picture; The main purpose of this study is to examine how automatism, oneirism and paranoid critical method work. In the study, factors that influence the surrealism movement economically, politically, socially, aesthetically, and culturally were discussed; It has been revealed on which foundations surrealism was founded and what methods were used for it. That surrealist painters have created a new reality with their subconscious images; It is suggested as a hypothesis in the thesis that it has an important role in the emergence of subconscious images such as automatism, oneirism and paranoid critical method. In addition, the attempt of Surrealism to create a utopia, as well as the method of transforming reality, has been the main subject of the thesis.