Finansal okuryazarlığın finansal tüketici üzerindeki etkisinin ölçülmesi: Nevşehir ili örneği
Measuring the effect of financial literacy on the financial consumer: The case of Nevşehir province
  1. Tez No: 692785
  2. Yazar: ALEYNA ÖCALIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRUCAN İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Finansal okuryazarlık; para kazanmak, kazanılan paranın stratejik bir şekilde kullanılması üzerinedir. Finansal okuryazarlık, sadece belirli bir kitleye hitap eden değil herkesin yatırımlarında efektif kararların alınabilmesinde önemli rol oynamaktadır. Finansal bilgi yetersizliği, bireylerin riskli olarak gördüğü varlıklara yatırım yapmaması en önemli nedenlerden birisidir. Bireylerin sorunlara çözüm üretip, fırsat değerlendirmesi yapabilmeleri ve seçenekler arasında seçim yapabilmeleri finansal okuryazar olabilmeleri ile mümkündür. Bireylerin kazanç ve yatırımlarını bilinçli olarak yönetmeleri hayatlarını belirli bir kalitede yürütmelerine de olanak sağlayacaktır. Finansal okuryazarlıkta yatırımları şekillendirebilme veya sermayeyi doğru kullanabilmenin farkındalığı olsa da Nevşehir ilinde ki finansal tüketicilerin çoğunluğu yaptığı yatırım ve kullanım şekillerinin doğrudan finansal okuryazarlıkla bağlantılı olduğundan haberdar değillerdir. Bu yüzden finansal tüketicilerin, finansal okuryazarlık düzeylerini belirleyen ve yatırım getirisine olan etkilerinin inceleneceği bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmada, Nevşehir ilindeki finansal tüketicilerin okuryazarlık düzeylerinin bir anket çalışması ile ölçülmüş ve finansal okuryazarlık düzeyinin borçlanma ve tasarruf davranışına etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Finansal okuryazarlığa sahip olmak, hem finansal problemleri önceden belirleyip sorunları giderebilmek hem de sağlıklı bir şekilde hayat sürdürebilmek için önemlidir. Araştırmada Nevşehir ilinde online ve yüz yüze anket metoduyla sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Nevşehir ilinde finansal okuryazarlık kavramının bilinmediği ancak temel düzeydeki finansal konularda bilgi sahibi olunduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy; making money is about using the money earned strategically. Financial literacy plays an important role in making effective decisions in the investments of everyone, not just a specific audience. Lack of financial information is one of the most important reasons. Individuals do not invest in assets that they see as risky. It is only possible for individuals to be financially literate to find solutions to problems, evaluate opportunities and choose between options. The conscious management of individuals' earnings and investments enable them to carry out their lives with a certain quality. Although there is awareness of shaping investments or using capital properly in financial literacy, the majority of financial consumers in Nevşehir province are not aware that their investment and usage patterns are directly related to financial literacy. Therefore, a study has been conducted to determine the financial literacy levels of financial consumers and to examine their effects on return for investment. In this study, it is aimed to measure the literacy levels of financial consumers in Nevşehir province with a survey study and to measure the effect of financial literacy level on borrowing and saving behaviuor. Having financial literacy is important both for determining and resolving financial problems in advance and to lead a healthy life. In the research, questions were directed in Nevşehir province using online and face-to-face survey method. The findings are obtained analyzed with the SPSS package program. As a result, it can be said that the concept of financial literacy is not enough known in Nevşehir province, but Nevşehir' people has knowledge of basic financial issues.