Kanlısırt Muharebeleri (6-10 Ağustos 1915)
Battle of Lone Pine (6-10 August 1915)
- Tez No: 692788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BORLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kanlısırt, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı içerisinde muharebeler esnasında, muharebeler ile alakalı adlandırılmış coğrafi noktalardan birisidir. Albayrak Sırtı'ndan başlamak suretiyle Kırmızısırt'a kadar olan bölge Kuzey Grubu'nun güney savunma hattını oluşturmaktadır. 6 Ağustos 1915'te İtilaf Kuvvetleri, Gelibolu Yarımadası'nda Nisan ayından beri devam eden siper muharebelerini bir sonuca kavuşturmak ve adeta bir kördüğüm olan bu durumu çözmek için karmaşık bir planı uygulamaya karar vermiştir. Uygulanması hayli zor olan bu plan dâhilinde bilindiği gibi ana hedef olarak, Anafarta Ovası üzerinden Kocaçimen Tepesi ve Conkbayırı ele geçirilerek muharebelerde üstünlük kazanılması amaçlanmıştır. İtilaf kuvvetleri tarafından Sarıbayır Harekâtı olarak adlandırılan bu muharebelerde Türk kuvvetlerini oyalamak adına Kanlısırt'a önemli bir taarruz düzenlenmiştir. Türk kuvvetlerinin elindeki sınırlı sayıdaki birliğin, harekâtın doğru sevk ve idaresi adına; doğru emirlerle intikalleri, Ağustos Muharebeleri'nin temel olgularından birisidir. 6-10 Ağustos 1915'te Kanlısırt'ta yaşanan muharebeler, doğrudan Ağustos Muharebelerinin gidişatını ve dolaylı olarak Çanakkale Cephesi'nin durumunu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Lone Pine is one of the named in geographical points associated with battles during battles in Gallipoli Peninsula Historical Site. The Lone Pine region starting from Albayrak Ridge to Johnstons Jolly, constitutes the southern defense line of the Turkish Northern Group. On August 6, 1915, the Allied Forces decided to implement a complex plan to bring the trench battles on the Gallipoli Peninsula since April to a conclusion. As it is known, within this very difficult plan to implement, it was aimed to gain superiority in battles by capturing Kocachemen Hill and Chunukbair over the Suvla Plain. In these battles, which were named as Operation Saribair by the allied forces, an important attack was organized on Lone Pine in order to keep the Turkish forces busy. On behalf of the correct management and administration of the limited number of troops and operations in the hands of the Turkish forces; Their transfer with correct orders is one of the basic facts of the August Battles. The battles that took place in Lone Pine on 6-10 August 1915 directly affected the course of the August Battles and indirectly the situation of the Gallipoli Campaign.