Roma İmparatorluk Dönemi'nde (MÖ 27 - MS 284) kadınların ekonomideki rolü
The role of women in the economy during the Roman Imperial Period (27 BC - 284 AD)
- Tez No: 692803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL KÜÇÜKBEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tarih alanında yapılan akademik çalışmalar genellikle siyasi ve askerî konular üzerinde yoğunlaşmış, sosyal tarihle ilgili araştırmalar biraz daha geri planda kalmıştır. Roma ekonomisine dair günümüze dek birçok araştırma yapılmış olsa da kadınların bu alandaki yeriyle ilgili çalışmalar son 40-50 yılda artış göstermiştir. Birinci elden kaynaklar genellikle erkek bakış açısıyla yazılmış olduğu ve arkeolojik verilerden elde edilen bilgiler de net olmadığı için kadınların ekonomideki yerine dair kesin sonuçlara ulaşmak zordur. Bununla birlikte, kadınların yer aldıkları meslekler, maddi kazançları ve sosyal statülerinin meslekleri üzerindeki etkilerine dair mevcut bilgiler bir araya geldiğinde bize kadınların Roma ekonomisindeki yeri hakkında ipuçları vermektedir. Bu çalışmada, MÖ 27 – MS 284 yılları arasında İtalya Yarımadası'ndaki ekonomik faaliyetler içerisinde Romalı kadınların konumu çeşitli kıstaslara göre arkeolojik veriler, antik ve modern kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında incelenerek, bu konuyla ilgili yerel literatürdeki eksikliğin kapatılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While most of the existing research in history focused on politics and military, the studies on social history often drew relatively less attention. There have been many studies on the Roman economy to date; however, studies on the role of women on these activities started to emerge only in the last 40-50 years. Because the primary sources were often written from a male point of view, and the information obtained from archaeological data is not exhaustive, it remains a challenge to reach clear conclusions about the role of women in economy. Nevertheless, combining the existing data on the professions that the women were interested in, the wages they received, and the reflections of their social status on their professions indirectly sheds some light on the role of women in the Roman economy. This thesis examines the role of Roman women in economic activities in the Italian Peninsula between 27 BC and 284 AD in the light of archaeological data, classical and modern resources with reference to multiple parameters, aiming to complement the missing knowledge in the native literature on this subject.