Alice Harikalar Ülkesinde kitaplarının görsel sanatlara etkileri (illüstrasyon, film, animasyon)
The Affect of Alice in Wonderland books on visual arts
  1. Tez No: 240428
  2. Yazar: MEHMET GÜNAY ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
1865-1872 yıllarında basılan `Alice Harikalar Ülkesinde' ve `Alice Aynanın İçinde' adlı romanların yazarı olan Charles Ludwidge Dodgson aslen matematik profesörüydü ve bu eserleri Lewis Carroll imzasıyla yayımlatmıştı. O günden bugüne bu eserlerin birçok filme, çizgi filme, çizgi kitaplara konu olduğu görülmektedir.Araştırmanın temel amacı, Alice Harikalar Ülkesinde kitap, illüstrasyon, film ve animasyon eserlerindeki esprilerin bütün ülkelerde böylesine ilgi görmesinin ve birçok illüstrasyona, filme, animasyona konu olmasının nedenini incelemektir.Bu araştırma genel tarama modellerinden ilgili literatürün incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir.Alice kitapları, görsel olarak başta Sir John Tenniel olmak üzere birçok illüstratöre ve Sürrealist ressam Salvador Dali'ye ilham kaynağı olurken, film yönetmenlerine de konu oluşturduğu görülmektedir. Bu araştırmada adı geçen çizerler de dâhil olmak üzere seçilen elli illüstratörün eserlerine ve bugüne dek çekilmiş belli başlı on iki Alice filminden görsel bilgilere yer verilmiştir.Kitapların bu kadar çok çizere ve yönetmene konu olması bile görsel sanatlara etkisini göstermek için yeterli sayılabilir. Öğrencilere yaptırılan uygulamalarda, romanda bir kez adı geçen Cellat gibi önemsiz görülebilecek bir karakteri bile kendi yorumlarına göre resmetmeleri ile bugüne kadar çekilenlerin dışında Alice'in halen yeni filmlere ilham verebilmesi, bu katkıların ne derece önemli olduğuna bir işarettir.Bu tip eserlerin detaylı olarak incelenmesiyle, kitap resimleyen sanatçıların asıl içeriğe uygun çizimler yapmasına eğitimsel bir değer katılabileceği ve ortaya farklı karakter tasarımlarının çıkmasının sağlanabileceği anlaşılmaktadır. Ayrıca üniver-sitelerde Alice kitapları, öğrencilere metin ve karakter yorumlayarak resimleme yapmak konusunda bir kaynak olarak gösterilebilir. Hatta çocuklara metinler eksiksiz sunularak, onların çeşitli resimlemeler ve görsel ifadeler kazanabilecekleri düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Charles Ludwidge Dodgson THE AUTHOR OF THE BOOKS ALICE IN WONDERLAND & THROUGH THE LOOKING GLASS published 1865-1872, was a proffessor of maths really and he had these books published with the name Lewis Carroll From taht day onwards, these novels have been featured widely in numerous cartoons,comics, TV series and books.The essence of the research is to analyse the cause, why the wits which exist in the book, illustration, movie and animaton of Alice's Adventures in Wonderland is found so attractive by all of the countries and why they are subject in the plenty of illustration, movie and animation.This research has been done with (researchings the related litreature) which is one of the way of general scan models.The books of Alice with the visual way is source of inspiration for firstly Sir John Tenniel, lots of illustrator and finally the surrealist artist Salvador Dali besides they have been taken as a subject by the movie makers.This research includes some work of arts which belong to fifty chosen illustrator with the designers who appear in this research and also includes some visual information which come from twelve well-known Alice movie which were shooted by now.The books have been taken as a subject by lots of designers and directors and even this event shows those books are very effective on the visual arts.These contributions are so significant because the applications which are made students do show the unimportant character Executioner, who is called only one time in the book is figured by the students according to their own constructions and also Alice is still taken as a source of inspiration by the recent movies.İllustrators could draw proper drawings with the assistance of educational value and it could appear different characters designs with the way of detailed research of these kind ofwork of arts. Furthermore, in the universities the books of Alice might be shown as a source to the students how to illustrate with the method of comments on texts and characters. Moreover, those texts could be presented to the students accurately and it might be thought that students may gain some several illustration and visual exposition.