Ebelerin mesleği öğrenme kaynakları, meslekte karşılaştıkları güçlükler ve toplumun sağlık eğitimine katkıları hakkındaki görüşleri
The resources for midwives for professional learning, professional challenges encountered and opinions on their contribution to community health
  1. Tez No: 692810
  2. Yazar: NESİBE ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Midwifery, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Toplum sağlığı eğitimi çok disiplinli bir öğrenme alanı olarak yetişkin öğrenenler için kendi sorumluluğunda sağlık kararlarını alabileceği, toplum düzeyinde sağlıklı nesillerin oluşturulmasına imkân sağlayan ve ekonomik kaynaklarını uzun erimli kültürel üretim sermayesine aktaran çok özel fırsatlar sunan bir alandır. Bu anlamda insan neslinin hayata sağlıklı başlanmasında ebeliğin önemli bir anlamı vardır. Bu çalışma temel fenomen olan ebelik çerçevesinde ebelerin toplumun sağlık eğitimine katkıları, mesleği öğrenme kaynakları, yeterlilik düzeyleri, mesleki uygulamalarında karşılaştıkları zorluklar ve bu bağlamda ebelerin toplum sağlığına katkılarını belirleyen etmenlerin neler olduğunu betimlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden femenolojik (olgubilim) yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma grubunu ölçütlemeye uygun olarak belirli özelliklere sahip ebelik alanında görev almış, toplumun sağlık eğitimi konusunda ebelik fenomenine ilişkin bilgi ve deneyim aktarmayı kabul eden 17 ebe oluşturmuştur. Ebelerin toplumun sağlık eğitimine katkılarına ilişkin veriler araştırmacı tarafından geliştiren yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında veri kütlesi tematik analiz için kodlanarak alt temalar ve bu temaların birleştirildiği ana temalar oluşturulmuş ve veriler bu çerçevede araştırma amaçlarına açıklık getirecek bir biçimde yorumlanmıştır. Sonuç olarak ebelik fenomeninin Türkiye tarihinde mesleki yapısı, eğitimi, yasal mevzuatı ve mesleki değerleri açısından önemli değişimler gösterdiği görülmüştür. Tarihsel süreç içinde ebelerin toplumun sağlık eğitimine ve sağlığına önemli katkılar sunduğu ve bu katkıların dönemsel sağlık politikalarından etkilendiği, günümüzde sağlık politikaları çerçevesinde ortaya çıkan değişimlerin ebelerin hizmet alanları ve mesleki uygulama yapısını farklılaştırdığı bulgulanmıştır. Bu değişimler çerçevesinde günümüzde ebelerin toplum temelli hizmet imkanları ve sağlık eğitimine katkıları azalmış, ebelik uygulamalarını gerçekleştirme sürecinde zorluklar yaşandığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Community health education, as a multidisciplinary learning field, is an area providing very special opportunities for adult learners, where they can make health decision in their own responsibility, enabling the formation of healthy generations at community level, and transferring its financial resources to long term cultural production capital. In this regard, midwives has a significant meaning for the human generation to start life in a healthy manner. This study has been carried out in order to describe the contribution of midwives to in community health education, their resources for learning the profession, their level of competence, the challenges they encounter in their professional practice, and in this context the factors which define the contribution of midwives in community health, within the framework of basis phenomenon of midwifery. In our study, the phenomenological approach, which is one of the qualitative research methods, has been adopted. The research group consisted of 17 midwives who had certain characteristics in accordance with certain criteria, had served as a midwife, and agreed to pass on knowledge and experience about the phenomenon of midwives in community health education. Data on midwives' contribution in community health education had been gathered via a semi-structured interview form developed by the researcher. During the analysis of data gathered, the data mass has been coded for thematic analysis to form sub-themes and main-themes combining such sub-themes and the data has been interpreted to clarify the research purposes in this framework. In conclusion, the phenomenon of midwife has been observed to go through significant changes in terms of its professional structure, education, legal regulations and professional values throughout the history of Turkey. In the process of history, it has been found out that midwives have made significant contributions in community health education and communal health, that such contributions have been affected by periodic health policies, and that the changes that occurred within the framework of health policies today differentiated the service fields and professional practice structure of midwives. Within the framework of these changes, midwives' contribution in today's community-based service possibilities and health education have subsided, and it has been concluded that there are challenges in the process of performing the practices of midwifery.