Hemşirelerin subkutan heparin enjeksiyon uygulamasına ilişkin bilgi ve becerilerine eğitimin etkisi
Effect of training on nurses' knowledge and skills regarding subcutaneous injection application
- Tez No: 692828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelerin SC enjeksiyon uygulaması konusunda bilgi eksikliklerini tespit etmek ve bu yönde bilgi, becerilerini artırmak için verilen eğitimin etkinliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü ön test-son test düzeninde deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar ilinde bulunan bir devlet hastanesinde görev yapan (girişim grubu=21, kontrol grubu=21) 42 hemşire oluşturdu. Girişim grubuna SC enjeksiyon uygulaması konusunda eğitim verildi, kontrol grubuna bir girişim yapılmadı. Veriler üç izlem sonucunda toplandı. İzlemler iki gözlemci tarafından yapıldı. Birinci izlemde hemşirelerin SC enjeksiyon uygulamalarının bilgi önermeleri içeren soru formu, İkinci izlemde hemşirelere SC enjeksiyon uygulama hakkında verilen eğitim sonrası beceri kontrol listesi ve bilgi önermeleri içeren soru formu ve üçüncü izlemde beceri kontrol listesi ve bilgi önermelerini içeren formlar kullanıldı. Bulgular: Girişim ve kontrol grubundaki hemşirelerin eğitim öncesi (Z=-2,231, p=0,026), eğitim sonrası (Z=-5,590, p=0,000) ve eğitimden 1 ay sonrası (Z=-4,712, p=0,000) bilgi puanları ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify the lack of knowledge about SC injection application of nurses and to examine the effectiveness of the training given to increase their knowledge, skills in this direction. Material and Method: The research is an experimental study in a randomized controlled pre-test-past test pattern. The universe of the study was made up of 42 nurses working in a public hospital in Afyonkarahisar province (intervention group=21, control group=21). The intervention group was trained in the application of SC injection, no attempt was made to the control group. The data was collected as a result of three follow-ups. The follow-ups were conducted by two observers. In the first follow-up, the questionnaire containing information recommendations of SC injection applications of nurses, the questionnaire with post-training skill checklist and information recommendations given to nurses about applying SC injections in the second follow-up, and in the third follow-up forms containing skill checklist and information recommendations were used. Results: Statistically significant difference was determined between the mean scares pre-training (Z=-2,231, p=0,026), post-training (Z=-5,590, p=0,000) and 1 month after training (Z=-4,712, p=0,000) of nurses in the intervention and control group.