Dünya Savaşlarının afiş tasarımlarına etkileri-propaganda afiş incelemeleri
The effects of World Wars on poster designs-propaganda poster reviews
  1. Tez No: 692854
  2. Yazar: MUSTAFA RASİM AKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada I. ve II. Dünya Savaşları döneminde yapılan afiş tasarımları incelenmiştir. Savaş sırasında hazırlanan afiş tasarımlarında görsel ve anlamsal değişimlerin sebepleri irdelenmiş ve afişlerin gelişimi üzerine olan etkileri ortaya çıkarılmıştır. Afişlerin görsel iletişim araçları içerisindeki değerinin arttığı bu dönemi incelemek, afişlerin tasarım dilini anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Afişlerin üslubuna, afişlerde işlenen kodların diline hakim olan öğrenciler, tasarım süreçlerinde doğru analizler ve çıkarımlar yaparak, bireysel farkındalıklarını artırıp, toplumsal konulara yaklaşımlarıyla, yaşadığı toplumu ve çevreyi doğrudan etkileyebilirler. Savaş dönemlerinde tasarlanan afişler, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olaylardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Afiş tasarımlarının kendine özgü bir tarz oluşturması ve günümüze değin bu yönde ilerlemesi, 20. Yüzyıl savaşları ve dönemin sosyal gelişmelerinin bir sonucudur. Bu dönemde baskı teknikleri ve teknolojileri de çeşitlilik kazanmıştır. Baskı teknolojilerindeki gelişim, üretim hızı ve maliyetlere de yansımıştır. Bu süreç afişlere olan talebi artırmış olup, afişlerde farklı tarzların oluşmasını da sağlamıştır. Her olayın ve gelişmenin birbirini yakından etkilediği bu dönemde, afişlerin uslubuna, sanat akımlarındaki değişimlerin de doğrudan etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Savaştan etkilenen sanatçıların çeşitli sebeplerle afiş tasarladıkları görülmektedir. Bu durum afiş tasarımlarının sanatsal bir çerçevede değerlendirilmesine de yol açmaktadır. Araştırma sırasında dönemin afişlerinden bazıları, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen verilerden yola çıkarak, Dünya Savaşları sırasında yaşanan gelişmelerin, afiş tasarımlarının anlamsal ve görsel yönünü büyük ölçüde değiştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I. and II. Poster designs made during the World Wars were examined. The reasons for the visual and semantic changes in the poster designs prepared during the war were examined and their effects on the development of the posters were revealed. Examining this period, in which the value of posters in visual communication tools increased, is of great importance in terms of understanding the design language of posters. Students who master the style of the posters and the language of the codes on the posters can directly affect the society and environment they live in, by making the right analyzes and inferences during the design process, increasing their individual awareness and approaching social issues. The posters designed during the war periods were greatly influenced by the economic, political, social and cultural events. The fact that poster designs created a unique style and progressed in this direction until today is a result of the wars of the 20th century and the social developments of the period. In this period, printing techniques and technologies also gained diversity. The development in printing technologies has also been reflected in production speed and costs. This process has increased the demand for posters and enabled the formation of different styles in posters. In this period, where every event and development affected each other closely, it was observed that the changes in the art movements had a direct effect on the style of the posters. It is seen that the artists affected by the war designed posters for various reasons. This situation also leads to the evaluation of poster designs in an artistic framework. During the research, some of the posters of the period were analyzed with the semiotic analysis method. Based on the data obtained during the research process, it was concluded that the developments during the World Wars greatly changed the semantic and visual aspects of poster designs.