Halkla ilişkiler ve propagandanın sanattaki yansımaları
Reflections of public relations and propaganda in art
  1. Tez No: 938935
  2. Yazar: SEFA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlık tarihiyle paralel olarak ilerleyen sanat, insan için varoluşundan bu yana önemli bir etkileşim ve iletişim aracı olmuştur. Sanatın bu etkili yönünü gerek sezgisel gerekse bilimsel olarak kavrayan insanlar tarih boyunca diğer insanları yönetebilmeyi ve işleri kendi çıkarlarına göre şekillendirebilmeyi başarmışlardır. Propaganda olgusu, uygulanış biçimini incelediğimizde, bir insanlık geleneği olarak bilinen tarihin her döneminde karşımıza çıkar. Bu bazen bir şiir, bazen bir resim ve bazen de bir heykel olabilir. Sanat tarihi incelendiğinde sanatçılara en büyük desteğin belli bir otoritenin hamiliği olduğunu görmekteyiz. Bu hamiler otokratik toplumlarda krallar ve imparatorlar iken, demokratik toplumlarda sermayenin bünyesinde toplandığı her türlü kurum, aile ve birey olabilir. Sanatın sağladığı pozitif imaj ve ölümsüzlük tarih boyunca birçok lideri, dini, kurum ve oluşumu cezbetmiş, bu konuda destek ve yatırımlar yapmaktan kaçınmamışlardır. Din için yeni müridler, savaşlar için yeni askerler, yöneticiler için daha fazla destekçiler propaganda faaliyetleri ile kazanılmıştır. Sanatçı da bu propaganda faaliyetlerinin üretim merkezinde yer almıştır. 2'inci Dünya Savaşı'na kadar“propaganda”başlığı altında yapılan bu ikna ve rıza faaliyetleri, dünya savaşlarının getirdiği olumsuz çağrışımdan kurtulmak istemiş“halkla ilişkiler”ismiyle günümüz evrenselliğine ve duyarlılığına göre geliştirilmiştir. Çoğunluğun yönetim mekanizmasına dahil olduğu günümüz kitle toplumlarında halkla ilişkiler başlığı altında yeni düzene uyumlu propagandanın sanatla arasındaki bağ devam etmiştir. Bu tezde propaganda ve halkla ilişkiler etkinliklerinin sanat alanına yansımaları sanat tarihinde ve günümüz sanat ortamında incelenmiştir. Bu inceleme ve kavramlar doğrultusunda kişisel çalışmalarımda popüler kültür imgeleri ve ironik bir yaklaşım ön plana çıkmaktadır. Psikoloji biliminin gelişmesi ile birlikte propaganda bir bilim olarak değerlendirilmeye başlanmış; yayma, ikna etme, bilinçlendirme vb. işler için kitle iletişim araçlarını kullanarak toplumları etkilemede, harekete geçirmede önemli bir rol oynamıştır. Bu bağlamda, propaganda teriminin genellikle politika, savaş gibi amaçlar doğrultusunda kullanılan olumsuz bir çağrışım yaptığı düşüncesiyle, Edward Bernays,“Sigmund Freud'un kitle yönetimi çalışmasından esinlenerek”, propaganda yerine halkla ilişkiler ifadesini kullanmıştır. Propaganda çeşitli sanat pratiklerini ve iletişim araçlarını kullanarak geçmişten günümüze çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu bazen kilisede bir resim, bazen sokaklarda afiş ve bazen de dillerde bir marş olabilmektedir. Bu çerçevede propaganda olgusu adına çalışmış birçok sanatçı ve üretilmiş birçok çalışma incelenebilir. Bu tez kapsamında halkla ilişkiler uygulamaları ve bu çalışmaların, ikna amaçlı kitle iletişim olgusuyla, reklam, pazarlama ve piyasa dinamiklerini nasıl değiştirdiği; bununla birlikte sanatın merkezinin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'dan Amerika'ya kaymasıyla sanat piyasası ve eser değerlendirmeleri üzerinde ne gibi etkileri olduğu; daha sosyalist bir ortamdan kapitalist bir ortama geçiş yapan sanatın bu olgular ile birlikte nasıl dönüştüğü incelenecektir. Bu araştırma kapsamında yağlıboya resim ve enstalasyonlarla propaganda ve halkla ilişkiler kavramları çerçevesinde özgün sanatsal araştırmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Art, which has progressed parallel to human history, has been an important means of interaction and communication for humans since its existence. People who have grasped this effective aspect of art, both intuitively and scientifically, have managed to manage other people and shape things according to their own interests throughout history. When we examine the way it is applied, the phenomenon of propaganda is encountered in every period of history known as a human tradition. This can sometimes be a poem, sometimes a painting, and sometimes a sculpture. When we examine the history of art, we see that the greatest support for artists is the patronage of a certain authority. While these patrons are kings or religious leaders in societies governed by autocracy, in democratic societies they can be any institution, family, or individual where capital is concentrated. Of course, the artist has to give something positive in return when receiving this support. This has been the use of the emotional interaction power of art in line with the interests of the people who provide this support. The positive image and immortality provided by art have attracted many leaders, religions, institutions, and formations throughout history, and they have not hesitated to make support and investments in this regard. New followers for religion, new soldiers for wars, and more supporters for administrators were gained through propaganda activities. Artists were also at the center of production of these propaganda activities. These persuasion and consent activities, which were carried out under the title of“propaganda”until World War II, were developed according to today's universality and sensitivity under the name of“public relations”in order to get rid of the negative connotation brought by the world wars. In today's mass societies, where the majority are included in the management mechanism, the connection between propaganda compatible with the new order and art under the title of public relations has continued. In this thesis, the reflections of propaganda and public relations activities on the field of art have been examined in art history and today's art environment. In line with this analysis and concepts, popular culture images and ironic attitude come to the fore in my personal artworks.