Tip 1 diyabet tanılı çocuğu olan ebeveynlerin covid-19 pandemi dönemindeki bakım yüklerinin incelenmesi
Investigation of Care Burdens of Parents with A Child Diagnosed with TYPE 1 Diabetes During the Covid-19 Pandemic Period
  1. Tez No: 692856
  2. Yazar: RIDVAN KALMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmada, tip 1 diyabet tanılı çocuğu olan ebeveynlerin Covid-19 pandemi dönemindeki bakım yüklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrin Bilim Dalında tip 1 diyabet tanısı ile çocukları takip edilen 250 ebeveyn oluşturdu. Araştırmanın verileri, Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Posthoc, Tukeys's HSD, Paired Samples, Student t ve One Way Anova testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan ebeveynlerin Bakım Verme Yükü puan ortalamaları pandemi döneminden önce 31,64±13,42, pandemi döneminde 37,33±12,95 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the care burden of parents with a child diagnosed with type 1 diabetes during the Covid-19 pandemic period. Materials and Methods: The research is an analytical cross-sectional type study. The sample of the study consisted of 250 parents who brought their children to the hospital with the diagnosis of type 1 diabetes in the Department of Pediatrics, Department of Pediatrics, Bornova, Ege University, Izmir Province. The data of the study were collected with the Child and Parent Identification Form and the Zarit Caregiver Burden Scale. Descriptive statistics, Mann Whitney U, Posthoc, Tukey's HSD, Paired Samples, Student's t, One Way Anova Tests were used in the analysis of the data. Results: The Caregiver Burden mean score of the parents included in the study was 31,64±13,42 before the pandemic period and it was found to be 37,33±12,95 during the pandemic period.