Tip 1 Diyabetes mellitus tanılı çocuğu olan ebeveynlerin oluşturduğu sanal topluluklar üzerinden çevrimiçi paylaşımlarının netnografik yöntemle incelenmesi
Netnographic analysis of online sharing through virtual communities created by parents of children diagnosed with type 1 Diabetes mellitus
  1. Tez No: 1014252
  2. Yazar: KENAN DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Tip 1 diyabet tanısı almış çocukların ebeveynlerinin çevrimiçi platformlardaki sanal topluluklarda yaptıkları paylaşımları inceleyerek; hastalık tanısı, tedavi süreci, olası yan etkiler, destek arayışları ile duygu ve düşüncelerini ve deneyimlerini nasıl ifade ettiklerini kapsamlı biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma 30 Ocak 2024 ile 7 Ağustos 2025 tarihleri arasında, netnografi yöntemiyle çevrimiçi platformda aktif olarak içerik paylaşan ebeveynler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Tip 1 diyabet tanılı çocuğu olan anne ve babaların yer aldığı; Facebook'ta yüksek etkileşim düzeyi ve geniş üye kitlesine sahip“TİP1 DİYABET TECRÜBELERİ (Bilim ve Teknolojinin Işığında)”adlı grup üzerinden belirlenmiştir. Veriler alt kodlara ayrılmış ve ardından ortak temalar çerçevesinde bir araya getirilmiştir. Veriler MAXQDA Analytics Pro 12 (Sürüm 12.3.1) programı ile analiz edilmiştir. Araştırma süresince ebeveynlerin duygusal, fiziksel ve sosyal içerikli paylaşımlarında belirli temaların tekrarlandığı gözlemlenmiş; bu paylaşımlar içerik analizi yöntemiyle sistematik biçimde sınıflandırılmıştır.“Kan Şekeri Yönetimi”,“İnsülin Türleri ve Doz Ayarlamaları”,“İnsülin Pompaları ve Yönetimi”,“Sensör Kullanımı ve Yönetimi”,“Diyabette Beslenme”,“Diyabet Komplikasyonları”,“Diyabetin Psikolojik Etkisi”ve“Sağlık Hizmetlerine Erişim ve Haklar”olmak üzere sekiz tema belirlenmiştir. Sonuç olarak; Tip 1 diyabetli çocukların aileleri kan şekeri takibi, karbonhidrat sayımı konularında bilgi eksikliği yaşadığı saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, pediatri hemşirelerinin tip 1 diyabet tanılı çocukların ebeveynlerine hastalığın etkin bir şekilde yönetimi için eğitim ve danışmanlık vermeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively reveal how parents of children diagnosed with Type 1 diabetes express their illness diagnosis, treatment process, potential side effects, search for support, as well as their feelings, thoughts, and experiences by examining their posts in virtual communities on online platforms. The study was conducted between January 30, 2024, and August 7, 2025, using the netnography method with parents who actively share content on online platforms. The study sample was determined through the Facebook group named“TİP1 DİYABET TECRÜBELERİ (Bilim ve Teknolojinin Işığında)”[TYPE 1 DIABETES EXPERIENCES (In the Light of Science and Technology)], which includes mothers and fathers of children diagnosed with Type 1 diabetes and has a high engagement level and a large membership base. The data were divided into sub-codes and subsequently gathered under common themes. Data analysis was performed using the MAXQDA Analytics Pro 12 (Release 12.3.1) software. Throughout the study, it was observed that certain themes recurred in the emotional, physical, and social posts of the parents, and these posts were systematically classified using the content analysis method. Eight themes were identified:“Blood Glucose Management,”“Insulin Types and Dose Adjustments,”“Insulin Pumps and Management,”“Sensor Use and Management,”“Nutrition in Diabetes,”“Diabetes Complications,”“Psychological Impact of Diabetes,”and“Access to Healthcare Services and Rights.”In conclusion, it was found that the families of children with Type 1 diabetes experience a lack of information regarding blood glucose monitoring and carbohydrate counting. In line with these findings, it is recommended that pediatric nurses provide training and counseling to parents of children diagnosed with Type 1 diabetes for the effective management of the disease.