Guidelines for developing writing instruction framework within the context of English for academic purposes (EAP) as informed by academic literacies: A critical interpretive meta synthesis
Akademik okuryazarlık bakiş açısıyla akademik amaçlı İngilizce (EAP) öğretiminde yazma öğretimi çerçevesi geliştirme kılavuzu: Bir eleştirel yorumlayıcı meta çalışma
  1. Tez No: 692860
  2. Yazar: FUNDAGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez Akademik Okuryazarlık bakış açısıyla Akademik Amaçlı İngilizce yazma öğretiminde kullanılacak bir öğretim çerçevesi hazırlamaya kılavuzluk etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla araştırmacı, Journal of English for Academic Purposes (JEAP) adlı dergide yayınlanan çalışmaları araştırdı. Bir elektronik tablo programı aracılığıyla nitel veriler sınıflandırıldı ve kodlandı. 109 araştırma makalesini gözden geçirmek, analiz etmek ve sentezlemek için bir araştırma sentezi yöntemi kullanıldı. Araştırmacı, Noblit ve Hare'nin (1988) yorumlayıcı senteze yönelik meta-etnografik yaklaşım, bu yaklaşımı uyarlayarak eleştirel yorumlayıcı sentez kavramını geliştiren Dixon-Woods ve diğerleri (2006), ve Schütz'ün (1973) ikinci ve üçüncü derece yorumlama kavramını kullanarak bu çalışmaların amaçlarını ve sonuçlarını analiz etti. Sonunda, araştırmacı Akademik Okuryazarlık bağlamında yazma öğretimine rehberlik edecek bir dizi ilkeyi vurguladı.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to provide guidelines for developing writing instruction framework within the context of teaching English for Academic Purposes (EAP) as informed by Academic Literacies (Ac Lits). To this end, the researcher explored the empirical articles focusing on teaching writing published in the Journal of English for Academic Purposes (JEAP). A research synthesis method was employed to review, analyze, and synthesize 109 research articles, using a spreadsheet program for categorizing and coding qualitative data. The researcher analyzed the purposes and results of these studies, using Noblit and Hare's (1988) meta-ethnographic approach to interpretive synthesis as adapted by Dixon-Woods et al. (2006), called critical interpretive synthesis, and Schütz's (1973) notion of second and third order constructs. In the end, the researcher highlighted a number of principles for guiding writing instruction within the context of EAP as informed by Academic Literacies.