Guidelines for EFL writing instruction in the age of AI: An interpretive meta-synthesis
Yapay zekâ çağında yabancı dil olarak İngilizce yazma eğitimi için yönergeler: Yorumlayıcı bir meta-sentez
  1. Tez No: 893931
  2. Yazar: MERYEM MOLDUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Bu çalışma, giderek artan bir şekilde yapay zeka entegre edilmiş eğitim ortamında karşılaşılan zorlukları ve fırsatları ele almak için, özellikle yükseköğretim bağlamında Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) öğreten eğitmenler için yazma öğretimi kılavuzları geliştirmeyi amaçlamıştır. Bunu gerçekleştirmek için, yapay zeka kullanımını ve yazma becerilerinin gelişimini ve ilgili süreçleri araştıran, akademik dergilerde yayınlanmış ampirik nicel ve nitel çalışmalara odaklanan yorumlayıcı bir meta-sentez yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmacı, bu çalışmaların amaçlarını, sonuçlarını ve çıkarımlarını analiz edip sentezlemiştir. Açık kodlama ve eksenli kodlama kullanılarak yapılan nitel analiz yoluyla, seçici kodlama ile temel kategoriler oluşturulmuştur. Bu temel kategoriler daha sonra öğretim kılavuzları olarak ele alınmış ve İngilizce yazma becerilerini geliştiren eğitimciler için yazma öğretimi kılavuzlarının geliştirilmesine yön vermiştir. Çerçeve ayrıca mevcut uluslararası yeterlilik standartlarıyla bağlantılar kurmuş, mevcut standartlarla uyumu, ortaya çıkan boşlukları, politika etkilerini ve gelecekteki yönelimleri tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop guidelines for writing instruction for instructors, particularly those teaching English as a Foreign Language (EFL) in higher education contexts, to address the challenges and opportunities in an increasingly AI-integrated educational landscape. To achieve this, an interpretive meta-synthesis approach was employed, focusing on empirical quantitative and qualitative studies published in academic journals that explore the use of AI and the development of writing skills and processes involved. The researcher analyzed and synthesized the purposes, results, and implications of these studies. Through qualitative analysis using open coding and axial coding, core categories were established through selective coding. These core categories were then considered as instructional guidelines, guiding the development of guidelines for writing instruction for educators developing writing skills in English. The framework also made connections with existing international competency standards, discussing alignment with current standards, emerging gaps that are arising, policy impacts, and future directions.