Doğumda hareket ve pozisyon özgürlüğünün pasif doğum ile karşılaştırılması ve hormonlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Comparison of freedom of movement and position at birth with passive birth and examining its effect on hormones
- Tez No: 692867
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KOSOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Doğumda hareket ve pozisyon açısından serbest bırakılan gebelerle, daha çok yatağa bağımlı rutin bakımı yapılan dolayısıyla pasif konumda kalan gebelerin doğum sonuçlarını ve hormon düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Deneysel tipte planlanan araştırma, 07.08.2019 ve 01.07.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplanmıştır. Çalışmaya toplam 90 kadın dâhil edilmiştir. Kadınlar rastgele üç gruba ayrılmıştır: Normal doğum masası grubu, dikey doğum masası grubu ve kontrol grubu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the birth results and hormone levels of pregnant women who were released in terms of movement and position at birth, and pregnant women who were mostly bedridden with routine care and thus remained in a passive position. Material and Method: The experimental type planned research was carried out between 07.08.2019 and 01.07.2020. Data were collected at Uşak University Training and Research Hospital. A total of 90 women were included in the study. The women were randomly divided into three groups: the normal delivery table group, the vertical delivery table group, and the control group Results: Statistically significant differences were found in the vital signs, fetal heart rate and uterine contraction time of the participants.