Helicobacter pylori infeksiyonunun antral G ve D hücreleri ile serum gastrin düzeyine etkileri
The Effects of helicobacter pylori infection on antral G and D cells and serum gastrin levels
  1. Tez No: 69289
  2. Yazar: KADRİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada H. pilori pozitif duodenum ülserli ve ülsersiz dispepsili (NÜD) hastalarda antrum G ve D hücre değişiklikleri ile serum bazal gastrin seviyeleri araştırıldı. II. pilori infeksiyonu olan duodenum ülserli 15 (12 erkek, 3 kadın, 41.0± 15.0 yaş) ve ülsersiz dispepsili 15 hasta (8 kadın, 7 erkek, 37.4±7.6 yaş) ile H. pilori infeksiyonu olmayan kontrol gurubu olarak 10 kişide (5 erkek, 5 kadın, 42.3±11.9 yaş) antrum biyopsi materyelinde G ve D hücre sayılan immünohistokimyasal yöntemle incelendi. Duodenum ülserli hastalarda antrum G hücre sayısı 4.29±1.42 ile kontrol gurubundan (1.68±0.20) anlamlı oranda yüksek bulundu (p0.05). Kontrol gurubunda D hücre sayısı 1.80±0.35 ile gerek NÜD grubundan (1.77±0.20) ve gerekse duodenum ülserli hastalardan (1.69±0.28) yüksek olmasına karşılık, guruplar arasındaki farklar anlamsız bulundu (p>0.05). G/D hücresi oranları en yüksek olarak duodenum ülserli grupta tesbit edildi (2.58±0.95). Bu oran NÜD gurubu ortalaması olan 2.03±0.33 ve kontrol gurubu ortalaması 0.96±0.13'ten anlamlı olarak yüksek bulundu. Serum bazal gastrin düzeyleri DÜ'li gurupta 47.75± 16.50 pg/mL ile NÜD'li guruptaki 42.75± 10.75 pg/mL'den yüksek bulunmakla birlikte fark anlamsızdı (p>0.05) ve tüm değerler normal sınırlar içinde idi. H. pilori infeksiyonlu hastaların tamamında değişen derecelerde antral gastrit tesbit edildi. Antral gastrit veya duodenit şiddetleri ile antral G ve D hücre sayıları arasında anlamlı ilişki yoktu (p>0.05).Sonuç olarak, H. pilori infeksiyonunun antrum D hücre sayısını azalttığı ve G hücre miktarını artırdığı tesbit edildi. Bu etkinin, antrum somatostatininin azalması ve dolayısıyla G hücreleri üzerine olan baskılayıcı etkisinin de azalmasına bağlı olduğu düşünüldü. Ülsersiz dispepsi olgularında da benzer G ve D hücre değişiminin gözlenmesi, ülsersiz dispepsi patogenezinde H. pilorinin duodenal ülserdekine benzer mekanizmalarla etkili olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, antral G and D cell changes and serum basal gastrin levels were investigated in patients with H. pylori positive duodenal ulcer (DU) and nonulcer dyspepsia (NUD). Antral G and D cell numbers were counted by immunohistochemical method in antrum biopsy specimens of 15 patients with duodenal ulcer (12 men, 3 women ; 41.0± 15.0 years) and 15 patients with nonulcer dyspepsia (8 women, 7 men ; 37.4±7.6 years) who had H. pylori infection. Ten subjects who had no II. pylori infection were taken as control group (5 men, 5 women ; 42.3±11.9 years). Antral G cell number was 4.29±1.42 IN DU group and higher than of the control group (1.68±0.20) statistically (p0.05). Mean number of antral D cells in control group was 1.80±0.35 and higher than either NUD (1.77±0.20) or patients with DU (1.69±0.28), but the differences were not significant (p>0.05). The highest ratio of G/D cells were found in duodenal ulcer group of 2.58±0.95. This value was significantly higher than either nonulcer dyspepsia group of 2.03±0.33 or control subjects of 0.96±0.13. Mean serum basal gastrin level was found to be 47.75± 16.50 pg/mL in patients with duodenal ulcer and this value was numerically higher than 42.75± 10.75 pg/mL of patients with nonulcer dyspepsia, but not significantly (p>0.05). All basal gastrin values of both groups were within normal limits. Variable severity of antral gastritis were detected in all patients with H. pylori infection. There was no significant correlation between the severity or type of gastritis or duodenitis and antral G and D cell numbers (p>0.05).41 As a conclusion, we found that H. pylori infection increases the antral G cell number but decreases the antral D cell number. The cause of these changes were linked to the decrement of antral D cells, which leads to decreased supressing effect on the G cell density due to H. pylori infection. Since we observed the similar antral G and D cell changes in nonulcer dyspepsia group to duodenal ulcer group.this finding may support the role of H. pylori as an aetiological factor for this disorder by similar mechanisms leading to duodenal ulcer.