Yunan Milli Donanma Sandığı'nın Osmanlı Devleti topraklarındaki faaliyetleri (1900-1918)
Greek National Fleet Fund's activities in the Ottoman State (1900-1918)
- Tez No: 692908
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
20. yüzyıl başlarında denizlerdeki silahlanma yarışı ve kitlelerin donanma cemiyetleri aracılığıyla seferber edilip bu yarışa ortak edilmesi sadece İngiltere ve Almanya arasında yaşanmamaktaydı. Osmanlı Devleti ve Yunanistan arasında Ege Denizi üzerinde yaşanan mücadele İngiltere ve Almanya örneğinde olduğu gibi küresel ölçekte olmasa da bölgesel olarak Ege Denizi'nin iki yakasında etkisi açıkça hissedilen bir yarıştır. Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasındaki bu yarışın toplumlara nüfuz etmesinde etkili olan kurum ise Yunan Milli Donanma Sandığı'dır. Bu çalışmada, Yunan Donanması'nı teçhiz etmek için 1900 yılında Atina'da kurulmuş olan Yunan Milli Donanma Sandığı'nın Osmanlı Devleti topraklarındaki faaliyetleri incelenmiştir. Yunan Milli Donanma Sandığı'nın Osmanlı Devleti'ndeki faaliyetinin boyutu, araçları ve etkisi üzerine yoğunlaşan çalışmada ayrıca Yunan Milliyetçiliği'nin donanma sembolizmi üzerinden Osmanlı Rumlarına nasıl nüfuz ettirilmeye çalışıldığının ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Armament race in the seas and mobilization of masses by the way of using fleet funds was not peculiar to Great Britain and Germany in the early 20th century. Ottoman State and Greece also competed on the Aegean Sea. Greek National Fleet Fund was an important factor spreading this race to the common people. Greek National Fleet Fund was founded in Athens to help to build a better navy for Greece. In this study the focus is on the Fund's activities in the Ottoman State. Thus, spreading Greek nationalism via fleet sembolism among the Ottoman Rums also examined.