The reconcilability of non-euclidean geometries with Kant's philosophy of mathematics
Kant'ın matematik felsefesinin öklid-dışı geometriler ile uzlaştırılabilirliği
- Tez No: 692909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez genel hatları ile Kant'ın geometri felsefesini ve Öklid-dışı geometrilerin Kant'ın geometri felsefesi ile uzlaştırılabilirliğinin olanaklılığını araştırmaktadır. Kant Öklid geometrisinin önermelerinin zorunlu ve evrensel olduğunu savunmuştur. Buna ek olarak uzayın karakterinin Öklidyen olduğunu ve uzayın geometrik karakterinin farklı bir geometrik yapı kullanarak belirlenemeyeceği görüşünü benimsemiştir. Kant'ın ortaya attığı bir başka görüş ise geometrik bilgimizin kökeninde deneyimin asla bir payı olmadığıdır. Geometrik bilgimizin kökeninde deneyimin pozitif bir rolünün olduğuna ilişkin Helmholtz, Poincaré ve Reichenbach tarafından savunulan görüşler detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Bu görüşler ışığında, farklı çevresel koşulların, bizim gibi canlıları farklı geometrik yapıları seçmeye itebileceği gösterilmiştir. Öklid-dışı geometrilerin bunun sonucunda duyumsal bir içeriğe sahip olabileceği Kant'ın bu tarz geometrik sistemlerin ancak mantıksal olarak mümkün olabileceği fakat duyumsal olarak mümkün olamayacağı görüşünün aksine gösterilmiştir. Bütün bunlar hesaba katıldığında, bu tez Kant'ın geometri kuramının Öklid-dışı geometriler ile uzlaştırılamayacağı gösterilmiştir. Strawson gibi Kant sonrası filozoflar, Kant'ın geometri kuramının geçerliliğini görsel uzayı kapsayacak şekilde modifiye etmeye çalışmışlardır. Strawson'a göre Öklidyen geometri Kant'ın savunduğu gibi zorunlu ve evrenseldir, fakat geçerliliği görsel uzay ile sınırlıdır. Fakat bu tezde görsel uzayımızın da Öklid-dışı bir içeriğe sahip olabileceği yine aynı filozofların görüşleri göz önünde tutularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Kant's philosophy of geometry, and the possibility of reconciling non-Euclidean geometries with Kant's philosophy of geometry. Kant believed that the propositions of Euclidean geometry are necessary and universal. In addition to that, he embraced the view that the character of space is Euclidean and he did not give any credence to the possibility of determining the character of space by using another geometrical structure. He also propounded the view that experience plays no positive role in the acquisition of geometrical knowledge. In this thesis, the views of Helmholtz, Poincaré and Reichenbach as to the positive role experience plays in the genesis of geometry are elaborately discussed. In the light of their views, it is shown that different environmental conditions have the potency to compel sentient beings like us to adopt non-Euclidean geometries. These geometries, in turn, has a proper intuitive content in contradistinction to Kant's claim that they are only possible logically, not intuitively. Under these considerations, this thesis shows that it is not possible to reconcile Kant's theory of geometry with non-Euclidean geometries even if undergoes appropriate modifications offered by certain philosophers such as Strawson, who tried to reduce the scope of Kant's theory of geometry to visual space by arguing that visual space cannot be non-Euclidean. For Strawson, the propositions of Euclidean geometry are necessary and universal as was propounded by Kant, but its validity its limited to our visual space. This thesis also shows the possibility of visualizing non-Euclidean geometries by considering the views of abovementioned philosophers in contradistinction to Strawson's arguments in support of Kant's theory of geometry.